Czy warto założyć system alarmowy w domu?

477

Jeśli często podróżujesz i obawiasz się włamania do swojego domu, to koniecznie zastanów się nad zainstalowaniem systemu alarmowego. Wysokie koszty montażu alarmu oraz brak niemiłych doświadczeń związanych z włamaniem do domu powodują, że właściciele nie decydują się na instalowanie systemu alarmowego. Jednak czy musi dojść do kradzieży by ich przekonać o potrzebie takiej instalacji? Nie lepiej być mądrym przed szkodą?

Producenci urządzeń systemów alarmowych oferują na rynku zróżnicowane ceny i typy zabezpieczeń, więc w pierwszej kolejności pomyśl o zapewnieniu bezpieczeństwa dla siebie i rodziny oraz swojego mienia.

Instalacja alarmowa nie tylko dla nowego budownictwa

Zauważ, że większość nowych domów i mieszkań są wyposażone w systemy alarmowe. Zastanawiasz się, dlaczego właściciele nowego budownictwa tak szybko decydują się na założenie alarmu? Niewątpliwie wynika to z chęci zabezpieczania się przed ewentualną kradzieżą, a także kosztami naprawy. Po za tym, lepiej jest pomyśleć o przewodowej instalacji alarmowej w czasie wykańczania domu lub mieszkania, ponieważ późniejsze okablowanie będzie wymagało kucia w ścianach. Pocieszającym faktem jest to, że nawet jeśli Twój dom nie ma odpowiedniego okablowania do systemu alarmowego, to zawsze możesz rozważyć opcję kupna bezprzewodowych urządzeń alarmowych.

Rodzaje i koszty systemu alarmowego

Najbardziej popularnym elementem systemu alarmowego są czujniki. Są to niewielkie urządzenia instalowane najczęściej w rogu pomieszczenia blisko sufitu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników:

  • czujniki funkcjonujące w oparciu o podczerwień (tzw. czujniki pasywne),
  • czujniki dualne, które dodatkowo działają w oparciu o mikrofale,
  • czujniki wyposażone w sensory dźwiękowe

W zależności od wymagań stawianym czujkom ich ceny się zmieniają. Nie polecamy jednak instalowania najtańszych urządzeń dostępnych na rynku ponieważ takie czujki są podatne na zakłócenia i mogą powodować fałszywe alarmy. Cena zakupu dość prostego systemu alarmowego (spełniającego jednak wymagania stawiane takim urządzeniom) z kilkoma czujnikami pasywnymi wraz z instalacją waha się w granicach 2 tys. zł. Rozbudowana instalacja systemu alarmowego wyposażona m. in. w czujniki otwarcia okien, czujniki dymu, czujniki gazów usypiających może Cię kosztować blisko 5 tys. zł.
Jeżeli nie mamy wykonanego okablowania to aby uniknąć kucia w ścianach producenci systemów alarmowych proponują urządzenia bezprzewodowe. Jest to jednak rozwiązanie droższe niż system alarmowy przewodowy.
Każdy z tych systemów mam możliwość powiadamiania telefonicznego o alarmie oraz podłączenia go do monitoringu w domu oraz pracy.

Zobacz także: Dlaczego warto założyć monitoring w małych sklepach

Czy warto założyć alarm w domu?

Jeśli wydaje Ci się, że instalacja alarmowa nigdy Ci się nie przyda, bo mieszkasz na spokojnym osiedlu i nigdy żadnego włamania nie było, to popełniasz błąd. Włamywacze są na tyle przebiegli, że nawet nie przyjdzie Ci do głowy, kiedy mogą Cię okraść. Nawet jeśli nigdy nie planujesz długich wyjazdów, to nie myśl, że nikt się nie włamie do Twojego domu lub mieszkania. Nie trzeba wiele – wystarczy tylko pójść do sąsiadki wieczorem na herbatę, a po powrocie możesz być bardzo rozczarowany. Co więcej, możesz nawet nieświadomie dać tzw. zielone światło dla włamywaczy. Opuszczone przez cały dzień rolety w domu dają znak dla włamywaczy o Twojej nieobecności w domu.

Nie kieruj się opinią innych. Jeśli ktoś podpowie Ci, że instalacja alarmowa jest niepotrzebna i to zbędny koszt, to zastanów się czy on ryzykuje a czym Ty? Takie komentarze nie zapewnią Ci poczucia bezpieczeństwa.

Koniecznie rozważ kwestię instalacji systemu alarmowego, jeśli:

  • często wyjeżdżasz z rodziną (nawet na 1-2 dni),
  • pracujesz do późna, zostawiasz dom (mieszkanie) puste,
  • planujesz remont w domu (w mieszkaniu),
  • zdarzały się włamania na osiedlu lub w okolicy,
  • posiadasz drogocenne rzeczy w domu (mieszkaniu),
  • masz ograniczone zaufanie do sąsiadów.

Wybieraj sprawdzone firmy do instalacji alarmowej

Wiele firm oferuje instalacje systemów alarmowych. Jednak nieodpowiednie wykonanie, urządzenia alarmowe złej jakości czy nieprawidłowe zaprogramowanie centrali może spowodować wadliwe jej funkcjonowanie a przez to brak ochrony. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej obsługi. Jeśli zależy Ci na stuprocentowej ochronie, to skontaktuj się z https://ksk.lublin.pl/. Specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiedni system alarmowy dopasowany do Twojego budżetu i potrzeb.

SPONSOROWANE

1 KOMENTARZ

  1. Warto i to bardzo, mam taki tani zestaw s.h.i.e.l.d by lamax i raz mi to już uratowało sporo zachodu, ostrzeżenie + nagranie miałem. Polecam mocno

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here