Torby lekarskie – zawsze funkcjonalne, zawsze modne

113

Są takie przedmioty, które choć są przypisane do określonej grupy zawodowej, wzbudzają ogromną chęć posiadania także u osób spoza elitarnego grona przedstawicieli określonej profesji. Kto nie marzył o szwajcarskim scyzoryku, butach oficerskich, czy kurtce lotnika? Jednocześnie ciężko sobie wyobrazić, aby osoba, której się „należy” korzystanie z danej rzeczy, świadomie z niej zrezygnowała i używała innej. Ciężko sobie wyobrazić przedstawiciela tak elitarnego zawodu jak lekarz, który zdecydowałby się, wbrew tradycji, na noszenie z sobą narzędzi pracy w czymś innym, niż profesjonalnej torbie lekarskiej.

Właściwie pojmowany design skupia się na funkcjonalności przedmiotu. Nie dziwi zatem, że nowoczesne torby lekarskie nieco ewoluowały w formie, aby w pełni spełniać oczekiwania swoich użytkowników. Współczesny doktor pracuje w zupełnie inny sposób, niż jego koledzy po fachu jeszcze kilkanaście lat temu.

Łatwe przechowywanie narzędzi

Podstawowymi urządzeniami, jakich dziś używa lekarz domowy, są m.in.: stetoskop, termometr i…laptop. Ten ostatni służy do coraz większej liczby czynności – wystawiania skierowań, zwolnień i recept, analizy zdjęć RTG, zarządzania kalendarzem wizyt, itd. Nie dziwi zatem widok lekarza, pracującego na komputerze przenośnym o bardzo dużym ekranie (17 cali nie jest wcale rzadkością), ani to, że jego torba musi zapewniać wygodne i bezpieczne warunki przechowywania tego delikatnego urządzenia.

Odpowiednio wyłożona miękkim materiałem kieszeń czy komora na laptopa to standard. Z reguły znajduje się ona na środku torby, przez co zawartość innych przegród tworzy dla komputera rodzaj dodatkowej osłony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kolejnej awarii o potencjalnie groźnych skutkach – zalaniu – zapobiegają stopki, umiejscowione na usztywnionym dnie. Dzięki nim, nawet przy postawieniu torby lekarskiej na mokrym podłożu, wilgoć nie będzie miała dostępu do wnętrza. Oczywiście, w podobnie komfortowych warunkach można przechowywać inne narzędzia, na które z reguły przeznacza się kilka mniejszych kieszeni i komór o wymiarach dopasowanych do przeciętnych rozmiarów aparatów i urządzeń medycznych. Nie ma ryzyka, że będą one „latać” w torbie i obijać się o siebie nawzajem. Zapewnia to nie tylko wyściółka kieszonek, ale także sposób ich zamykania – z reguły na magnes lub zamek błyskawiczny. To rozwiązanie ma dodatkowy atut; zarówno zamykanie, jak i otwieranie danej komory jest bardzo szybkie.

Wysoki standard wykonania

Znane angielskie powiedzenie mówi, że książki nie powinno się oceniać po okładce. W przypadku torby lekarskiej jest to jednak teza nieprawdziwa. Grzechem byłoby nie doceniać kunsztu rzemieślników, którzy nad danym akcesorium pracowali. Torby lekarskie zwyczajowo wykonywane są z najwyższej jakości skóry naturalnej – dominuje skóra licowa lub wyprawiana roślinnie. Warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia – bardzo często pochodzi ona z Włoch, gdzie techniki obróbki tego materiału były doskonalone przez stulecia. Produkcja toreb tego typu nigdy nie odbywa się taśmowo, zdarza się, że wykonawca pracuje tylko nad bardzo krótkimi seriami danego modelu. Kupując torbę lekarską, mamy zatem pewność, że otrzymujemy przedmiot z duszą, stworzony w warunkach manufaktury rzemieślniczej, z zachowaniem dbałości o najmniejsze detale.

Wizerunek użytkownika

W przypadku klasy produktów, gdzie występuje jedynie klasa premium i wątpliwej jakości imitacje, kupno wyrobu wiąże się również z pewną nadbudową własnego wizerunku. Torba lekarska z pewnością spełnia wszystkie warunki, aby być nazwaną towarem luksusowym. Jej misterny sposób wykonania nawiązuje bezpośrednio do pięknych tradycji etosu przedwojennych lekarzy, otaczanych powszechnym szacunkiem i będących pełnoprawnymi członkami elity towarzyskiej. Otaczali się dziełami sztuki i misternie wykonanymi przedmiotami, produkowanymi na indywidualne zamówienia. Kupno dzisiaj torby lekarskiej, podobnie jak wówczas tworzonej ręcznie, z najwyższej klasy materiałów, to hołd oddany tej tradycji i nawiązanie do prestiżu, jaki wówczas był z nią związany.

Na rynku znaleźć można setki produktów, których lekarz może używać do transportu swoich narzędzi i notatek pomiędzy domem, placówką ochrony zdrowia a domem pacjenta. Od zwykłych toreb zakupowych, przez messenger bags i walizki oraz plecaki aż do klasycznych w formie i sposobie wykonania toreb lekarskich. Za wyborem tych ostatnich przemawiają nie tylko względy sentymentalno-prestiżowe, ale również całkowicie racjonalne: to jedyne wyroby, które rzeczywiście zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach personelu medycznego i charakterystyce pracy w przychodniach.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here