Pana mu brak czy to już wrak?

459

Znalezienie miejsca postojowego dla samochodu to problem mieszkańców wielu osiedli. Na domiar złego aut przybywa szybciej niż parkingów. Niestety wiele miejsc jest wciąż zajmowana przez… wraki.

Takiego przykładu nie musieliśmy szukać „daleko”

Informacje o porzuconych samochodach na ulicach, chodnikach, parkingach głównie w Trzebnicy, otrzymujemy od Czytelników regularnie.

Za wrak uznawany jest porzucony pojazd, pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub którego stan (oceniony na podstawie obserwacji zewnętrznych oznak stanu technicznego) wskazuje na to, że nie jest używany.

Usuwaniem pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub pojazdów, których stan wskazuje na to, że nie są one używane, zajmuje się straż gminna lub policja, zgodnie z art. 50 a ust. 1 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”.

Jedną z takich „perełkę” podziwiać można w pobliżu ulicy Armii Krajowej w Trzebnicy, zaraz przy naszej redakcji. Klasyczny biały mercedes już tak ładnie nie wygląda. Pojazd zgłosiliśmy trzebnickiej Straży Miejskiej, jednak w tym przypadku jego usunięcie do najprostszych nie należy. Jak nas poinformowano:

– W przypadku aut porzuconych na drogach wewnętrznych straż miejska i policja mogą interweniować tylko w przypadku, jeśli wrak zagraża bezpieczeństwu. W teorii może usunąć go również zarządca terenu, np. wspólnota mieszkaniowa. Samochód nie posiada tablic rejestracyjnych, ale pozostała jeszcze naklejka na szybie. Teraz zajmiemy się ustaleniem tożsamości właściciela pojazdu.

Przypomnijmy, że w przypadku, gdy przesłanki do usunięcia pojazdu są spełnione, funkcjonariusze starają się odnaleźć właściciela auta i nakłonić do samodzielnego usunięcia pojazdu, a jeśli właściciela nie można zidentyfikować  – wydają dyspozycję usunięcia auta.

A czy w waszej okolicy Spotykacie wraki na
swoich parkingach?

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here