Pamiętajmy o zwierzętach w tym mroźnym okresie.

Uwaga na bezdomne zwierzęta

Nie przechodźmy obok zwierzaków, które podczas chłodów błąkają się samotnie po ulicach. Pamiętajmy, że niedożywienie i wychłodzenie, mogą się dla nich skończyć tragicznie. Gdy sami nie możemy zapewnić im doraźnej pomocy, polegającej na ogrzaniu i podaniu karmy, a także wody, zgłośmy zaistniałą sytuację Straży Miejskiej lub skontaktujmy się z trzebnickim przytuliskiem. Odpowiednie służby poinformowane o problemie zajmą się bezdomnym zwierzakiem i zapewnią im podstawową opiekę. Otwórzmy okienka w piwnicy dla bezdomnych kotów.

Dokarmiajmy ptaki

Nie zapominajmy także o ptakach. Mroźne dni to dla nich trudny okres w roku. Wystawiajmy karmniki, wywieszajmy specjalne zawieszki z pożywieniem dla ptaków na drzewach czy za oknami – na pewno będzie to bardzo dobra, doraźna pomoc. Pamiętajmy również o tym, że ptaki należy dokarmiać ziarnami i preparatami przeznaczonymi specjalnie dla nich. Nie wolno dokarmiać ptaków chlebem, ponieważ  może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt.

Na rynku mamy w chwili obecnej wiele propozycji gotowych przysmaków dla ptaków. W popularnych supermarketach, czy sklepach zoologicznych możemy kupić zarówno sypki pokarm (koszt około 6 – 8 zł), jak i gotowe porcje, które wystarczy wywiesić chociażby za okno (koszt około 1 zł ).

Nie bądźmy bierni

Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc na tyle, na ile byśmy tego chcieli. Pamiętajmy jednak, że w tej pomocy nie jesteśmy sami – już w samej Trzebnicy pomocą służą opiekunowie Trzebnickiego Klubu Psa, do których można zadzwonić i poprosić o radę czy realną pomoc.

Najważniejsze jest jednak to,
żebyśmy obok potrzebującego zwierzaka
nie przeszli obojętnie

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here