Zalety instalacji fotowoltaicznych

271

Coraz popularniejsze stają się instalacje fotowoltaiczne, które zastępują inne źródła energii. Co należy do zalet takich zespołów? Czy jest to tylko dbanie o nasze wspólne środowisko?

Panele fotowoltaiczne – jak to działa?

Konstrukcja fotowoltaiczna składa się z ogniw fotowoltaicznych, a te zbudowane są z krzemu, czyli półprzewodnika. W wyniku działania promieni świetlnych (fotony) następuje efekt fotowoltaiczny, a dokładnie zmiana własności elektrycznych ciała stałego. Jakie zalety ma taki sposób produkowania energii?

Ochrona środowiska – dbanie o ekologię!

Jedną z głównych zalet fotowoltaiki jest ekologia. Urządzenia te do wyprodukowania energii wykorzystują jedynie odnawialne źródła energii, a dokładnie światło słoneczne. Panele w żaden sposób nie wpływają na przyrodę, w przeciwieństwie np. do kominków nie emitują szkodliwych substancji. Fotowoltaika ponadto nie powoduje drgań i hałasu.

Ponadto panele można w bardzo prosty sposób zdemontować, ostatecznie stanowią one surowce do kolejnego przetworzenia.

Szybka instalacja i rozbudowa

Kolejna zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że montaż tego systemu nie jest skomplikowany. Nie wymaga przeprowadzenia kilkutygodniowych remontów. Całość zamyka się w paru dniach, a proces nie jest uciążliwy dla domowników. Konstrukcja paneli fotowoltaicznych jest łatwa w montażu, chociażby dlatego, że dostępne są uchwyty do różnych rodzajów pokryć dachu. Fotowoltaika umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni zabudowy. Ponadto zaletą jest skalowalność takiego systemu, istnieje możliwość zwiększenia ilości modułów danych instalacji fotowoltaicznych.

Opłacalność montażu paneli fotowoltaicznych

Koszty energii, a także paliw wzrosły w ciągu ostatnich lat. Tymczasem koszt instalacji fotowoltaicznych obniżył się. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej IRENA, w latach 2009-2013, na światowym rynku odnotowano spadek cen fotowoltaiki w wysokości nawet 80%. Warto sprawdzić, czy jest to opcja korzystna także dla nas.

Istnieje sposobność dokładniejszej wyceny kosztów zakupu i dopasowania instalacji fotowoltaicznych do własnych potrzeb. Można to zrobić, korzystając z kalkulatora opłacalności zamieszczonego na stronie Hewalex.

Coraz niższe koszty zakupu i montażu instalacji, wzrost kosztów energii, a ponadto łatwość montażu, to jedne z głównych atutów paneli fotowoltaicznych.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here