PO, Nowoczesna i PSL – razem do wyborów samorządowych?

81

Coraz częściej mówi się o tym, że trzy największe, opozycyjne formacje polityczne – Platforma Obywatelska (PO), Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) – powinny wystartować razem w najbliższych wyborach samorządowych. Plany te wydają się uzasadnione z punktu widzenia sondaży, w których od kilkunastu miesięcy utrzymuje się bardzo wysoka przewaga Prawa i Sprawiedliwości (PiS-u) nad innymi ugrupowaniami politycznymi.

Najbliższe wybory samorządowe to obecnie główny temat we wszystkich mediach. Warto przy tym podkreślić, że odbędą się one już na nowych zasadach. Oznacza to, że od jesieni 2018 r. zacznie obowiązywać zasada dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów. Zmieni się także liczba radych gminy i sposób ich powoływania.

Wspólne listy wyborcze – jak będzie to wyglądać w praktyce?

Tematyka wyborów samorządowych cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem internautów, czego dowodem jest, chociażby ich aktywność na stronie Salon24. Wiąże się to z tym, że wybory samorządowe są traktowane jako sprawdzian przed wyborami parlamentarnymi, które zaplanowane są na jesień 2019 r. Lider Platformy Obywatelskiej (PO) – Grzegorz Schetyna zapowiedział konieczność zjednoczenia się na czas wyborów przeciwko rządom PiS-u. Wiadomo już, że PO i Nowoczesna wystawią wspólnego kandydata w walce o fotel prezydenta Warszawy – Rafała Trzaskowskiego. W kuluarach mówi się również o wspólnych listach wyborczych PO, Nowoczesnej i PSL-u. Nie wykluczone, że do tej grupy dołączy także, nieco zapomniany, Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD).

PSL – atrakcyjny koalicjant dla PO i Nowoczesnej?

Na koalicji najwięcej może stracić PSL, który, chociaż w Parlamencie jest najmniejszą partią, od lat cieszy się stosunkowo dobrymi wynikami w wyborach samorządowych. Dla przykładu w poprzednich wyborach samorządowych uzyskał wynik na poziomie 23,88%, co było trzecim wynikiem w kraju. Z tego powodu koalicja przed wyborami samorządowymi nie jest jeszcze potwierdzona. Z dużą dozą pewności do sejmików wojewódzkich partia ta wystawi swoje listy. Natomiast wysoce prawdopodobne jest to, że wraz z PO i Nowoczesną wystawi wspólnych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Jest to jedyne rozsądne wyjście, by przełamać dominację i wysokie poparcie Zjednoczonej Prawicy.

EZ

Artykuł zewnętrzny

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here