Ograniczenie handlu w niedzielę – co mówią nowe przepisy?

341

Już 1 marca 2018 roku w życie wejdzie ustawia mówiąca o zakazie handlu w niedzielę. W tym roku sprzedawcy będą mogli pracować 2 niedziele w miesiącu. W 2019 roku ograniczenie obejmować ma 3 dni miesiąca, zaś w 2020 roku wszystkie niedziele będą dniami wolnymi od handlu.

Zakaz handlu w niedziele 2018 – co mówi ustawa?

Ustawa, która wejdzie w życie 1 marca 2018 roku mówi o niedzielach, w trakcie których handel będzie zakazany. Projekt był opracowywany w zeszłym roku, jednakże z uwagi na dużą ilość poprawek datę startu przeniesiono na marzec bieżącego roku. Według ustawy wszystkie supermarkety oraz punkty handlowo-usługowe w dwie niedziele miesiąca nie będą mogły funkcjonować. Tyczy się to także małych sklepików franczyzowych oraz ajencowych. W 2019 r. tylko jedna niedziela będzie niedzielą handlową, zaś w 2020 – prawie wszystkie niedziele będą objęte zakazem.

Handel w niedziele będzie zakazany w dniach:

11 marca,
18 marca,

1 kwietnia,
8 kwietnia,
15 kwietnia,
22 kwietnia,

13 maja,
20 maja,

10 czerwca,
17 czerwca,

8 lipca,
15 lipca,
22 lipca,

12 sierpnia,
19 sierpnia,

9 września,
16 września,
23 września,

14 października,
21 października,

11 listopada,
18 listopada,

9 grudnia.

Kogo ominie zakaz handlu w niedzielę?

Zakaz handlu nie będzie obowiązywał wszystkich handlowców. W niedziele objęte zakazem będą mogły funkcjonować takie punkty jak apteki, stacje benzynowe, małe kioski, piekarnie oraz sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami. Punkty handlowe, w których za ladą stanie właściciel również mogą być otwarte – nie dotyczy to franczyz oraz ajencji. Początkowo duże supermarkety miały możliwość uniknięcia zakazu handlu pod warunkiem, że będą one wyposażone we własne piekarnie. Po wdrożeniu kolejnych poprawek zapisy zostały zmienione w taki sposób, że dyskonty posiadające własne piece nadal będą objęte zakazem handlu w niedziele.

Kara za złamanie zakazu handlu

Ustawa przewiduje nałożenie kary finansowej na sklepy, które w zakazanych dniach podejmą się handlu. Grzywna ograniczona jest minimalną oraz maksymalną kwotą i zależna będzie przede wszystkim od kapitału firmy.

Za złamanie zakazu handlu firma będzie zobowiązana do zapłacenia od 1 tys. zł do 100 tys. zł

Sprzedaż internetowa

Dużą kontrowersję wywołał zapis mówiący o tym, że zakaz handlu dotyczyłby również sklepów internetowych. Pracownicy odpowiedzialni za odbieranie zamówień oraz ci przygotowujący paczki do wysyłki mieli mieć dzień wolny od pracy. Posłowie odpowiedzialni za cały projekt po wielu naradach zdecydowali, że zmienią te zapisy w taki sposób, by zakaz handlu nie dotyczył sklepów online.

Godziny mają znaczenie

Ważnym elementem całej ustawy jest to, o której godzinie przestaje obowiązywać zakaz. W projekcie zostało zapisane, że handlować można dopiero w poniedziałek od godziny 6:00 rano. Ustawodawcy chcieli uniknąć sytuacji, w której pracownicy zaczęliby już pracować o północy w niedzielę.

Podsumowanie – zakaz handlu w niedziele 2018

W powyższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące zakazu handlu, o których warto wiedzieć. Projekt przewiduje, że w roku 2019 tylko jedna niedziela nie będzie objęta zakazem, zaś w 2020 r. wszystkie niedziele będą dniami wolnymi.

Koniecznie zapoznaj się z aktualnymi promocjami w sklepach oraz z nowościami na temat ustawy o zakazie handlu na stronie mojagazetka.com.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here