Jak nie przepłacać za OC?

184

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Na początku 2018 roku średnio płacimy za te polisy aż 1032 złote. Kierowcy nie są jednak całkowicie bezbronni. Istnieją sposoby na to, by za OC płacić mniej.

Jeszcze w I połowie 2016 za obowiązkowe ubezpieczenie kierowcy płacili średnio około 550 złotych, a 12 miesięcy później kwota ta urosła do ponad 1000 zł i utrzymuje się na tym poziomie do dzisiaj. Jak w czasach drastycznych podwyżek OC nie przepłacać za ubezpieczenie? Eksperci kalkulatora OC mfind przygotowali 5 skutecznych porad na znalezienie najtańszego OC.

1. Właściwy moment zakupu polisy

Najkorzystniej jest porównać oferty i zakupić polisę na 2 tygodnie przed końcem ubezpieczenia – wtedy ceny są najbardziej atrakcyjne. Dlaczego? Ubezpieczyciele wiedzą, że kierowcy, których goni czas i muszą jak najszybciej ubezpieczyć auto, zgodzą się na cenę o 100-200 zł wyższą. Nie warto być jednak przesadnie przezornym. Szukając oferty na ponad 30 dni przed końcem ubezpieczenia, raczej nie uzyskamy korzystnej ceny. Towarzystwa proponują wtedy droższe OC, by zabezpieczyć się przed ryzykiem ewentualnych szkód kierowcy.

2. Porównanie ofert towarzystw

Pechowy kierowca z Warszawy, który nie porównałby ofert OC, mógłby zapłacić nawet 712 zł więcej niż powinien (różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczycielem)! Klienci powinni pamiętać, że każde ubezpieczenie OC ma ustawowo dokładnie taki sam zakres i przy jego wyborze należy kierować się tylko ceną. Porównanie ofert, np. w tym kalkulatorze ubezpieczeń OC, to najłatwiejszy, a jednocześnie najlepszy sposób na oszczędność.

3. Jednorazowa płatność kartą

Ubezpieczyciele preferują kierowców, którzy płacą za ubezpieczenie w jednej racie, kartą kredytową lub debetową z możliwością płatności online. Ile kosztuje OC na raty? Okazuje się, że jest ono droższe aż o ok. 15%, a kolejne raty to składka wyższa o nawet 30%. Za płatność kartą możemy uzyskać 4-5-procentowy rabat.

4. Zakupy pakietowe

Zakup polisy warto planować z wyprzedzeniem i odpowiednio wcześnie podjąć decyzję, jakich produktów będziemy potrzebować. Niektórzy kierowcy popełniają błąd i najpierw kupują tylko ubezpieczenie OC, a później jeszcze autocasco, ubezpieczenie assistance czy NNW.  Eksperci mfind podkreślają, że np. za pakiet OC+AC zapłacimy nawet 10% mniej niż gdybyśmy kupowali te polisy osobno.

5. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami

Wykorzystanie zniżek bardziej doświadczonego, bezszkodowego kierowcy, to doskonały sposób na oszczędność, szczególnie dla młodszych uczestników ruchu, którzy muszą liczyć się ze zwyżkami za wiek i nie posiadają dłuższej historii ubezpieczeniowej. Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ulgi starszego członka rodziny czy znajomego. Eksperci przypominają, że w takiej sytuacji młodemu kierowcy naliczają się zniżki za lata bezszkodowej jazdy, ale w przypadku kolizji zwyżki dotkną również współwłaściciela auta.

Ogromne podwyżki cen OC w 2016 roku sprawiły, że kierowcy masowo zaczęli szukać sposobów na oszczędność – podkreśla Bartłomiej Salwiński, współzałożyciel porównywarki mfind.plZdecydowanie najlepszym sposobem na tanie ubezpieczenie OC jest porównanie ofert. Dzięki porównywarce zawsze znajdziemy najkorzystniejszą ofertę. Warto pamiętać, że w takich kalkulatorach “zaszyte” są również wszystkie dodatkowe zniżki ubezpieczycieli, więc klient ma gwarancję, że w wynikach porównania otrzyma propozycje najtańsze w danym momencie – dodaje.

1 KOMENTARZ

  1. Zgadza się, korzystniej jest dobierać ubezpieczenie pakietowo. Na pewno warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu. Warto wspomnieć, że assistance w razie wypadku dodajemy w Compensie gratis do ubezpieczenia AC.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here