Uprawnienia spawalnicze – czym się od siebie różnią?

4244

Osoba pracująca na stanowisku spawacza odpowiedzialna jest za spawanie elementów stalowych, metalowych i żelaznych, które wchodzą w skład maszyn, urządzeń oraz budynków. Zawód ten jest bardzo ciężki, wymaga dobrej sprawności fizycznej oraz odpowiedniej edukacji.

Kto może zostać spawaczem?

Spawaczem może zostać osoba, która ukończyła studia na kierunku technicznym i odbyła dwuletnią praktykę zawodową albo szkołę średnią o kierunku technicznym. W przypadku ukończenia szkoły średniej wymagana jest aż pięcioletnia praktyka zawodowa. Następnie w celu uzyskania kwalifikacji spawacza wymagane jest zaliczenie egzaminu, który potwierdzi naszą wiedzę oraz umiejętności z dziedziny spawania.

W tym zawodzie niezwykle ważną rzeczą jest sprawność fizyczna. Spawacz bardzo często pracuje w ciężkich warunkach, w tym na wysokościach. Każdego dnia narażony jest on na poparzenia lub kontuzje. Dodatkowymi atutami będą: zdolność do kreatywnego myślenia, rozwinięte zdolności manualne, wytrzymałość fizyczna i psychiczna oraz umiejętność pracy w stresie.

Praca spawacza jest niezwykle odpowiedzialna i wymaga bardzo dużego skupienia podczas wykonywania spawów. Chwila nieuwagi może zakończyć się drobną kontuzją, poparzeniem, a nawet śmiercią.

Ile zarabia spawacz?

Wynagrodzenie spawacza zależne jest od jego doświadczenia, wykształcenia oraz uprawnień spawalniczych, które posiada. Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę w tym zawodzie i posiada tylko podstawowe uprawnienia (MAG 135/MAG 136) może liczyć na to, że jego miesięczna pensja wynosiła będzie od 2000 zł do 2500 zł netto. Doświadczony spawacz, który w zawodzie jest już kilka lat, w swoim CV wpisanych ma wiele dużych projektów oraz może pochwalić się tym, że posiada uprawnienia na najbardziej zaawansowane metody spawalnicze zarobi nawet 8000 zł netto w ciągu jednego miesiąca. Niektórzy spawacze zarabiają o wiele więcej. Dobrzy oraz wykwalifikowani pracownicy najczęściej szukają zatrudnienia w branży morskiej, która polega na wykonywaniu prac spawalniczych na statkach lub platformach morskich.

Uprawnienia spawalnicze

Wiemy już kim jest spawacz, kto może nim zostać oraz na jakie wynagrodzenie można liczyć na tym stanowisku. W tej części artykułu omówimy wszystkie uprawnienia spawalnicze. To od nich bowiem zależy gdzie znajdziemy pracę oraz ile będziemy zarabiali.

MAG 135, MAG 136, MIG 131 – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów

Są to trzy najpopularniejsze metody spawalnicze. Są one uniwersalne oraz bardzo wydajne, z tego też względu pracodawcy najczęściej szukają pracowników posiadających właśnie te uprawnienia. Tych metod używa się przy montażu różnych elementów stalowych.

TIG 141 – spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów

W porównaniu do wcześniej opisywanych metod TIG-141 charakteryzuje się tym, że jest bardziej wszechstronną metodą spawania, ale niestety mniej wydajną. Od spawacza wymaga ona bardzo dużej precyzji oraz dokładności w wykonywanym spawie. Dlatego też TIG-141 skierowany jest szczególnie do doświadczonych spawaczy.

Podsumowanie

Spawacz jest zawodem ciekawym, kreatywnym, rozwijającym oraz dochodowym. Niestety nie każdy sobie poradzi pracując na tym stanowisku ze względu na ciężkie warunki, w których trzeba pracować. Pracownik znajdzie zatrudnienie w każdej gałęzi budowlanej oraz stoczniowej.

Sprawdź oferty pracy na: https://praca.money.pl/oferty/.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here