Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS, proponując fałszywe spotkania

238
Do końca lutego trzeba dostarczyć do ZUS zaświadczenie o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych docierają niepokojące sygnały, że osoby podszywające się pod pracowników ZUS, proponują spotkanie w sprawie dziedziczenia składek z subkonta i OFE.

Kreatywność naciągaczy jest ogromna, ich nowy sposób oszukiwania klientów polega na wmawianiu, że tylko na spotkaniu z „pracownikiem ZUS” dowiedzą się całej prawdy o dziedziczeniu składek.

Dowiedzieliśmy się, że do naszych klientów telefonują osoby, które przedstawiają się, jako pracownicy ZUS i zapraszają na spotkanie w sprawie dziedziczenia składek z subkonta i OFE – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku – Niestety nie wiemy czy celem spotkania jest wyłudzenie danych czy uzyskanie pełnomocnictw w sprawie dyspozycji środkami z OFE lub ZUS, dlatego apelujemy o ostrożność i zawiadamianie nas lub policji o takich sytuacjach – przestrzega Iwona Kowalska.

ZUS ostrzega wszystkich ubezpieczonych, że pracownicy ZUS nie telefonują, a tym bardziej nie odwiedzają klientów w domach w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych.

Wszyscy, którzy są zainteresowani jakimikolwiek sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym zasadami dziedziczenia składek, mogą skorzystać z całkowicie bezpłatnych konsultacji bezpośrednio na salach obsługi, bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: (22) 560 16 00.

Osoby, które posiadają indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) informacje mogą uzyskać także online bez konieczności wychodzenia z domu.

Pamiętajmy, że ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach Zakładu, a także poprzez wspomniany wyżej – uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych.

Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie

Dotyczy to tylko sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 lub zawiadomić policję.

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here