Przygotowanie projektu kuchni na wymiar – co warto wiedzieć?

96

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Przygotowujemy w niej posiłki, prowadzimy rozmowy, spędzamy czas na wspólnym gotowaniu i nie tylko. Nie dziwi zatem fakt, że do jej aranżacji przykładamy szczególną wagę. Możliwością na jej optymalne zagospodarowanie jest zdecydowanie się na kuchnię na wymiar. Dzięki temu możemy uzyskać aranżację dopasowaną nie tylko do możliwości pomieszczenia, ale również naszych indywidualnych preferencji. Co warto wiedzieć o przygotowaniu takiego projektu? Sprawdźmy.

Zwymiarowanie pomieszczenia

Pierwszym krokiem do wymarzonej kuchni jest prawidłowe pobranie wymiarów całego pomieszczenia. Oprócz sprawdzenia długości ścian i podłóg musimy również zweryfikować wymiary otworów okiennych, przyłączy elektrycznych i wodociągowych. Dzięki zebraniu tych danych projektant będzie miał możliwość zaplanowania idealnej zabudowy kuchennej już na etapie budowy domu.

W ramach projektu kuchni na wymiar uwzględnia się również przemyślane rozmieszczenie sprzętów codziennego użytku. Muszą one zostać rozstawione w taki sposób, aby umożliwić domownikom możliwie najbardziej efektywne poruszanie się po kuchni.

Mamy  już projekt – co dalej?

Nowoczesne projekty kładą nacisk nie tylko na zadowalający inwestora efekt wizualny, ale również warstwę funkcjonalną. Dlatego tak ważne jest odpowiednie umiejscowienie poszczególnych stanowisk pracy w kuchni, ale i ich dostosowanie do wzrostu użytkowników. Szafki powinny znajdować się w zasięgu rąk, a blaty umożliwiać łatwe przygotowywanie potraw. We współczesnych aranżacjach kuchennych stawia się na maksymalną praktyczność, stąd również wnętrze zabudowy kuchni na wymiar jest zoptymalizowane. Zamiast wielu szuflad tej samej głębokości, znajdziemy także te znacznie bardziej obszerne, w których bez przeszkód zmieścimy większe garnki lub małe sprzęty gospodarstwa domowego. Projektanci starają się unikać w kuchni rozwiązań, które mogłyby powodować dyskomfort dla jej użytkownika. Rzadko spotyka się już wnętrza kuchenne, w których piekarnik znajduje się pod kuchenką, co zmusza nas do schylania się, aby sprawdzić stan potrawy. Teraz wszystkie sprzęty mają być łatwo dostępne.

Dobór materiałów

Decydując się na kuchnie na wymiar (Poznań), mamy możliwość wyboru materiału, z którego będą wykonane meble. Drewno, płyta MDF, płyta laminowana, czy szkło, to bardzo często wykorzystywane surowce we współczesnych aranżacjach przestrzeni kuchennych. Coraz częściej inwestorzy skłaniają się również w stronę kamienia, który wyróżnia się spośród innych wyjątkowymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Cechuje go trwałość, odporność na zawilgocenie i zaplamienie, co sprawia, że jest on idealnym materiałem na meble w specyficznych, kuchennych warunkach.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here