Okruchy Tradycji przyciągnęły tłumy

237

W niedzielę, 12 listopada w pałacu w Bagnie odbyły się po raz VIII „Okruchy Tradycji”. W spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Razem dla Bagna” oraz sołtysa i Radę Sołecką wzięło udział ponad sto osób.

Wielu mieszkańców, władze gminy, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń spotkali się w pałacu w Bagnie, by wspólnie, już po raz VIII powrócić do historii.

Jak powiedział nam Arkadiusz Kucharski, współorganizator spotkania, gości powitała i spotkanie poprowadziła Irena Politowicz. Głównym mówcą był salwatorianin, ks. Tomasz Raćkos, który – jak sam przyznał – z potrzeby serca, jako mieszkaniec Bagna od nieprzerwanie dziewiętnastu lat, zgłębia i poznaje historię wsi oraz pałacu.
– Ksiądz Tomasz z ogromną pasją opowiadał o wiekowych dziejach Bagna i losach rezydencji Kisslingów. Całości dopełniały unikatowe fotografie. Podkreśleniem klimatu była muzyka dawna w wykonaniu zespołu wokalnego złożonego z uczniów szkół muzycznych z Wrocławia i Trzebnicy. Schola w składzie: Joanna Kolbuszewska, Jadwiga Maniewska, Barbara Kotowska, Karolina Zając, Antoni Balasiński, Gabriel Budziński, Stanisław Niedźwiedź, Antoni Filarowski, Mikołaj Balasiński, w ramach projektu „Tonacja Bagno”, zaśpiewała m.in. pieśni Mikołaja Gomółki i Jana Kochanowskiego oraz Franciszka Karpińskiego. Na wiolonczeli zagrała Celina Politowicz, rodowita bagnianka, obecnie już studentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Podczas spotkania goście mogli skosztować pyszne i oryginalne ciasta z warzywami oraz zasmakować ziołowych herbat – mówił Arkadiusz Kucharski i dodał, że wszystko zostało przygotowane własnoręcznie przez gospodynie z Bagna.
 Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali kalendarzyki na 2018 rok z ziołowym motywem, wszak Bagno to wieś ziół. Warto przypomnieć, że „Okruchy Tradycji” zostały nagrodzone w 2015 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, za najlepszy projekt realizowany na terenach wiejskich. Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w organizację spotkania: księżom Salwatorianom – przede wszystkim JM księdzu Jerzemu Maderze za niezmienną życzliwość i gościnę w pałacowych wnętrzach; księdzu Tomaszowi Raćkosowi za podzielenie się wiedzą i pasją; młodym muzykom za doznania duchowe; paniom za pyszności na stołach. Dziękujemy i już zapraszamy na kolejne spotkania – dodał Arkadiusz Kucharski.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here