Kredyt samochodowy – czy to dobry pomysł na sfinansowanie pojazdu?

122

Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu celowego i formą finansowania pojazdu. Oznacza to tyle, że bank udziela kredytu klientowi na jasno określony cel, jakim w tym przypadku jest zakup samochodu lub maszyny. Czy kredyt samochodowy jest dobrym pomysłem na sfinansowanie pojazdu? Odpowiadamy.

Na co można przeznaczyć uzyskane środki pieniężne?

Za pomocą kredytu samochodowego można zakupić samochody nowe, używane, a także inny pojazdy, takie jak: motocykle, quady, łodzie, skutery, traktory oraz maszyny budowalne.

Rodzaje kredytów samochodowych

Rozmawiając o kredycie samochodowym warto wspomnieć o tym, że istnieją aż 3 jego typy.

Kredyt standardowy – ten typ kredytu polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych w okresie wybranym przez kredytobiorcę. Minimalny okres kredytowy wynosi 6 miesięcy, a maksymalny 10 lat. Przy kredycie standardowym nie jest wymagana wpłata własna.

Kredyt jednoratowy – jest to kredyt promocyjny, oferowany głównie przez tak zwane banki samochodowe, które związane są z danym dystrybutorem. Przykładem takiego banku jest Toyota Bank. Ten typ kredytu charakteryzuje się dużą wpłatą własną, np. 50-60%. W umownym terminie kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty pozostałej części zadłużenia. Kredyt ten nazywany jest również kredytem 50/50 lub 60/40. 50/50 oznacza, że wkład własny wynosi 50%, tak samo jak pozostała kwota do spłaty. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku kredytu 60/40. Dużą zaletą kredytu jednoratowego jest fakt, iż nie jest on oprocentowany. Rozumieć przez to należy, że kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty tylko i wyłącznie pożyczonej kwoty, bez żadnych odsetek.

Kredyt balonowy – trzeci i ostatni rodzaj kredytu samochodowego. Charakteryzuje się on stosunkowo niskimi ratami w porównaniu do kredytu standardowego. Raty obejmują przykładowo 80% wartości zakupionego pojazdu, zaś ostatnia rata stanowi w tym przypadku 20% całości kwoty kredytu.

Kredyt samochodowy – zdolność kredytowa

Kredytobiorca starając się o kredyt musi liczyć się z tym, że pierwszą rzeczą, na którą zwróci bank jest zdolność kredytowa. Jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty rat kapitałowo-odsetkowych w umownych terminach płatności.

Należy pamiętać o tym, że każdy bank indywidualnie podchodzi do klienta. W niektórych sytuacjach najważniejszym elementem jest dochód comiesięczny kredytobiorcy, a w niektórych wiek. Wiadome jest jednak to, na co na pewno zwraca uwagę bank.

Na zdolność kredytową składają się elementy:

  • Dochód netto,
  • Rodzaj umowy pracowniczej,
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • Historia kredytowa w BIK,
  • Staż pracy,
  • Okres kredytowania,
  • Rodzaj rat,
  • Wiek kredytobiorcy,
  • Wysokość kwoty kredytu,
  • Suma miesięcznych zobowiązań finansowych.

Czy kredyt samochodowy to dobry pomysł na sfinansowanie pojazdu?

Jeżeli potrzebujemy gotówki na zakup samochodu lub pojazdu to kredyt samochodowy jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od kredytu gotówkowego. Kredyt motoryzacyjny jest o wiele tańszy. Jego wadą jest to, że klient jest współwłaścicielem auta, a nie jego właścicielem. Jeżeli zastanawiasz się nad kredytem samochodowym to porównaj najlepsze oferty: https://direct.money.pl/kredytysamochodowe/.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here