Jak nauczyć dziecko planowania?

207

Wychowanie to bardzo ważny okres zarówno dla dziecka, jak i rodzica, ponieważ to od niego zależy późniejszy charakter i podejście do życia pociechy. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci uczyły się planować. Mowa tutaj nie tylko o wydatkach, ale również o nauce czy jedzeniu. Tylko w ten sposób pociecha będzie w stanie podejmować w dorosłym życiu odpowiedzialne decyzje.

Jak nauczyć dziecko planowania?

Każde dziecko może nauczyć się planowania. Potrzebne jednak jest do tego zaangażowanie rodziców i postępowanie przez nich według określonych zasad. Przede wszystkim, aby dziecko wyrobiło w sobie nawyk i umiejętność rozważnego planowania, musi widzieć sens w tym co robi. Warto od początku tłumaczyć, dlaczego jest to takie ważne. Co więcej, cała rodzina musi dawać dziecku dobry przykład. Krewni powinni razem z nim planować określone czynności, a co najważniejsze – w późniejszym okresie się tego planu trzymać. Jeśli dziecko zobaczy, że przynosi to wymierne korzyści, zapamięta, że warto.

Jak i co planować z dzieckiem?

Wiele osób chce nauczyć dziecko planowania, jednak nie wie co tak młody człowiek w ogóle mógłby zaplanować. Odpowiedź jest prosta – nie chodzi o wagę, ale o sam sens. Tym samym z dzieckiem można planować chociażby naukę, zabawę czy jedzenie słodyczy.

Ze starszakiem dobrze jest również spróbować mądrze dysponować oszczędnościami. Dzięki temu dziecko nauczy się jak nie marnotrawić pieniędzy i nabierze do nich szacunku.

W nauce planowania pomocne będą wszelkiego rodzaju tablice i kalendarze, chociażby planer Familiowo – duża tablica suchościeralna, na której dzieci również mogą wpisywać swoje plany. Natomiast te dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać będą na pewno zachwycone piktogramami, na których narysowane są podstawowe prace domowe, czy święta.

Dzięki temu dziecku łatwiej będzie trzymać się ustalonych wcześniej zasad i sprawdzać, czy trzyma się poszczególnych punktów. Tym samym nauka planowania stanie się czystą przyjemnością i przyniesie wymierne efekty.

Planer rodzinny Familiowo

Planer Familiowo został stworzony z myślą o integracji rodziny wokół codziennych zajęć i obowiązków domowych. To magnetyczna i suchościeralna tablica z wieloma praktycznymi funkcjami.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here