Doniczki, czyli jak sprowadzić naturę do domu

38

Istnieje powiedzenie, szerzące się raczej w świecie anglojęzycznym, że kwiaty to pojedyncze uśmiechy natury. Nie trzeba koniecznie rozkładać tego stwierdzenia na czynniki pierwsze i poddawać go filozoficznej refleksji, by dostrzec w nim ziarno prawdy. Zieleń pokrywająca całą naszą planetę to niewątpliwie oznaka obecności życia: czyli też wszystkiego co jest niezbędne, by ono zaistniało i miało się dobrze.

Z kolei pojawiające się w tej zieleni kolory są rzeczywiście dodatkową ozdobą rozwijających się roślin. Nie wszystkie gatunki składające się na bogaty zbiór flory wydają kwiaty – ale w każdym przedstawicielu świata roślin można dostrzec urok, któremu ciężko się oprzeć. Dlatego tak lubimy zapraszać rośliny do naszych domowych przestrzeni.

Doniczki – niezbędne do pary

Tę dobraną parę tworzą oczywiście konkretna roślina i umożliwiająca jej pełną mobilność doniczka. Choć niewątpliwie wszystkie ozdoby pochodzące ze świata natury najlepiej prezentują się w środowisku, do którego należą, niekiedy zachodzi potrzeba, by konkretnego osobnika przenieść w inne konkretne miejsce. Taka podróż może zakończyć się w czyimś ogrodzie, gdzie roślina na nowo zadomowi się w zielonej scenerii i zakosztuje troskliwej opieki nowego właściciela.

Niekiedy zaś sympatyk uśmiechów natury marzy o tym, by wybrana roślinka wzrastała spokojnie w jego domowym zaciszu. Doniczki to nieskomplikowane, ale i sprytne akcesoria, dzięki którym wysłanie dowolnej rośliny w podróż staje się możliwe. Każda tego typu osłonka to pojemnik, w którym mieści się bryła korzeniowa danej rośliny oraz taka ilość ziemi, by okazowi nie zabrakło tego, co mu niezbędne do wzrastania i rozwijania się.

Rzecz jasna, świat doniczek jest bardzo różnorodny i kolorowy. Różnorodność opiera się na fakcie, że poszczególne gatunki roślin prezentują różne gabaryty, konkretne okazy mają rozmaite potrzeby i wymagania. Barwność oferty producentów doniczek bazuje zaś na tym, jak liczne mogą być motywacje osób, które doniczek poszukują. W konsekwencji, rynek pełen jest modeli odznaczających się zarówno prostotą, jak i wyszukanym zdobnictwem, małych, dużych i skonstruowanych na bazie różnorodnych figur geometrycznych. W tej sytuacji można stworzyć wiele dobranych, cieszących oczy par.

Artykuł powstał we współpracy z FORMPLAST.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here