Zmiana czasu, przestawiamy zegarki

186

W nocy z soboty 28 na niedzielę 29 października przestawiamy zegarki z godziny 3 na 2. To oznacza, że aż do wiosny spać będziemy o godzinę dłużej.

Zmiana czasu w Polsce oznacza nie tylko możliwość pozostania w łóżkach o godzinę dłużej. Zimą dzień staje się krótszy, szybciej robi się ciemno, a tym samym mamy mniejszy dostęp do światła słonecznego, które ma zbawienny wpływ na nasz organizm.

W Polsce zmiana czasu na zimowy obowiązuje regularnie od 1977 roku. Pomysłodawcy zmiany czasu tłumaczyli, że taka zmiana pozwoli nam bardziej efektywnie wykorzystywać światło słoneczne i sprawi, że będziemy bardziej oszczędnie wykorzystywali energię.

Co dalej?

Kolejna zmiana czasu nastąpi dopiero w 2018 roku. W nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. I ten powrót do czasu letniego może być już ostatnią zmianą czasu w Polsce.
Od kilku lat w naszym kraju powracają dyskusje dotyczące rezygnacji z przestawiania zegarków. Zwolennicy tego pomysłu podnoszą argument, że zmiana czasu na zimowy niekorzystnie wpływa na samopoczucie. O pozostanie przy czasie letnim w Polsce zabiegają posłowie PSL. Jeżeli ich projekt zostanie zaakceptowany, zmiana czasu na zimowy może nastąpić w 2017 roku po raz ostatni, pytanie tylko jak reszta Europy odniesie się do tego pomysłu? Ponieważ w Europie jedynie mieszkańcy Islandii nie przestawiają zegarków.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here