Zaprojektuj okładkę na nowo

146

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiszni Małej obecnie realizuje swój autorski projekt pn. „Zaprojektuj okładkę na nowo”, na który otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2017”.

Projekt realizowany od września obejmuje przeprowadzenie działań kulturalnych i edukacyjnych skierowanych do wszystkich grup wiekowych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

W piątek (6.10.2017 r.) uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Wiszni Małej uczestniczyli w warsztatach plastycznych z wrocławską ilustratorką książek Katarzyną Kołodziej oraz w spotkaniu z graficzką komputerową Anną Kwartą.

Katarzyna Kołodziej jest wrocławską ilustratorka książek, którą skończyła wrocławską ASP. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, wykonała ilustracje między innymi do książek Mai Popielarskiej, Beaty Ostrowickiej, Katarzyny Sowuli, Katarzyny Majgier i innych. Na spotkaniu w Wiszni Małej ilustratorka pokazywała dzieciom w jaki sposób tworzyć okładki książek, tak by były one atrakcyjne oraz intrygujące i zachęcały czytelnika do sięgnięcia po daną książkę. Dzieci wspólnie, pod czujnym okiem pani Katarzyny, tworzyły własne okładki. A na zakończenie każda osoba otrzymała rysunek na bieżąco rysowany przez ilustratorkę specjalnie dla niej.

Z kolei z pani Anna Kwarta mieszkająca w Szewcach, prowadząca pracownię grafiki komputerowej w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej HORYZONT we Wrocławiu, praktyk i projektant, przybliżyła uczniom różne techniki i programy komputerowe wykorzystywane przy tworzeniu ilustracji. Warsztaty te były bardzo owocne i pozwoliły dzieciom w zupełnie innym świetle spojrzeć na książkę.

Oprócz przeprowadzonych warsztatów ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pt. „Zaprojektuj i zachęć do przeczytania”. Celem konkursu jest zaprojektowanie okładki do książek, które są dziś zapomniane i mało czytane, a jedną z przyczyn tego stanu jest nieatrakcyjna okładka. To ona jest opakowaniem treści, dociera do odbiorcy jako pierwsza, często wpływa na naszą decyzję, czy warto sięgnąć po daną książkę. Na zakończenie projektu zaplanowany jest wernisaż i wystawa prac, które wzięły udział w konkursie, natomiast  laureatom zostaną wręczone atrakcyjne nagrody wraz z wydrukowanymi autorskimi projektami okładek.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here