Uwaga kierowco – Jesień na drodze

48

Kalendarzowa jesień dopiero się rozpoczęła, a na drogach powiatu trzebnickiego doszło już do kilku tragedii. Ta pora roku, w porównaniu do lata, jest niebezpieczniejsza dla wszystkich uczestników ruchu  drogowo – pieszego, rowerzystów oraz kierujących samochodami i motocyklami. Dlatego trzebnicka „drogówka” apeluje o zwiększenie dbałości o swoje bezpieczeństwo na drodze.
Przypominamy, na co warto zwrócić uwagę podczas jazdy jesienią oraz jak przygotować swój pojazd do jazdy w tym okresie.

1. Jesienią dni są stosunkowo krótkie w porównaniu z tymi, do których przyzwyczaiło nas lato. Najtrudniejsze warunki dla kierowcy, jeśli chodzi o widoczność, to wczesny wieczór lub poranek, gdy pada deszcz. Wówczas mamy wrażenie, że światła nie oświetlają drogi, a piesi stają się kompletnie niewidoczni. Warto pamiętać o tym, że jesienią, gdy już zapada zmrok, wielu ludzi dopiero wraca z pracy i ruch jest wtedy największy. Miejmy świadomość, jak auto zachowuje się na mokrej nawierzchni. Droga hamowania zdecydowanie się wydłuża, a zbyt szybkie „wejście w zakręt” może zakończyć się jazdą na wprost.

2. Okres pomiędzy latem a zimą, to okres pełen pułapek czyhających na kierowców. Dlatego radzimy szczególnie skupić się podczas jazdy zwłaszcza na drogach, których nie znamy. Nawet wtedy, gdy nie pada deszcz, nawierzchnia bardzo często jest wilgotna lub ma zmienną przyczepność. Jadąc suchą drogą, możemy zostać zaskoczeni, że na zakręcie lub tuż przed nim nawierzchnia okaże się mokra. Nawet jeżeli na drodze nie będzie lodu, to twarde od zimna opony letnie na mokrej, zimnej nawierzchni będą zachowywały się prawie tak, jak podczas jazdy po śniegu. Kolejną pułapką czekającą na kierowców są liście i błoto. Na terenach zadrzewionych, gdzie spadają na drogę liście, radzimy być czujnym. Gdy liście dostaną się między oponę a nawierzchnię, przyczepność staje się bardzo niska i nie pomogą nawet systemy stabilizacji toru jazdy czy zapobiegające blokowaniu kół podczas hamowania. Poruszając się po drogach w rejonach leśnych, pamiętajmy o aktywności zwierzyny leśnej, mogącej przechodzić przez jezdnię.

3. Są dwa dodatkowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy w okresie jesienno – zimowym, a które nie wymagają dużych nakładów finansowych. W pierwszej kolejności to dobry stan piór wycieraczek, gdyż częste opady deszczu, w połączeniu ze zmrokiem, wymagają możliwie najlepszej widoczności, a przy tym czystej szyby bez smug. Druga rzecz to sprawne i właściwie ustawione oświetlenie. Najbliższe dni to dobra okazja do sprawdzenia, czy wszystkie światła świecą, ale też czy światło reflektorów pada pod prawidłowym kątem.

4. Każdy pieszy, rowerzysta, a także kierowcy innych jednośladów, powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będą oni lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here