Tysiące pielgrzymów ku czci św. Jadwigi

167

Niezwykła atmosfera towarzyszyła wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystościach obchodzonym w ubiegły weekend. Zakończenie Roku Jadwiżańskiego oraz 750 – lecia kanonizacji św. Jadwigi, patronki Trzebnicy i Śląska przyciągnęło do Trzebnicy tłumy wiernych.

Trwające aż trzy dni uroczystości przyciągnęły tłumy – w sobotę odbyła się piesza pielgrzymka, w której z samego Wrocławia  pielgrzymowało łącznie około 10 tys. osób! Tego dnia, po południu miasto wypełniło się uśmiechniętymi, śpiewającymi wiernymi, którzy oczekiwali na uroczystą Mszę św., zaplanowaną na godzinę 16.30. Msza odbyła się na ołtarzu polowym, tak aby wszyscy pielgrzymi oraz mieszkańcy mogli wziąć w niej udział. Przewodniczył jej JE. Ks. Abp. Józef Kupny Metropolita Wrocławski.
Podczas kazania wskazywał, jak ważna jest jedność i zaniechanie podziałów w codziennym życiu, a także naśladowanie św. Jadwigi, która jest pięknym przykładem.
– Czy my potrafimy myśleć o sobie, że jesteśmy braćmi i siostrami? Jest wśród nas wielu, którzy swoim życiem i pracą gorliwie służą biednym, chorym, potrzebującym. Im wszystkim składam serdeczne podziękowanie. Niech nasze życie, podobnie jak życie św. Jadwigi, będzie dawaniem siebie Bogu i bliźnim. Niech będzie szukaniem woli Bożej – apelował abp Józef Kupny.
Po zakończeniu mszy, pielgrzymi zaczęli powoli opuszczać Trzebnicę, odwiedzając jeszcze pobliskie kramy odpustowe.
Niedziela była dniem, na który również czekało z niecierpliwością wielu wiernych – na ten dzień zaplanowano obchody centralnych uroczystości. O godzinie 11.00 w trzebnickiej bazylice odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył J. Em. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz. Wzięło w niej udział również wielu gości, między innymi ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy, Minister Beata Kempa, burmistrz Trzebnicy Marek Długozima oraz inni przedstawiciele jednostek samorządowych oraz kościelnych, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, którzy licznie przybyli na uroczystości.
Całe wydarzenie na żywo transmitowała TVP oraz Radio Rodzina. Po mszy odbyła się procesja ulicami miasta, w której wzięli udział wszyscy gościa a także mieszkańcy.
Zakończenie Roku Jadwiżańskiego miało miejsce następnego dnia, w poniedziałek, kiedy to pielgrzymka mieszkańców ulicami miasta dotarła do sanktuarium, aby wziąć udział w ostatniej Mszy św., której przewodniczył JE. Ks. Bp Ignacy Dec Biskup Świdnicki.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here