Odblask może uratować życie

99
Warto najmłodszych uczyć prawidłowych nawyków

Mandat w wysokości od 20 do 100 zł mogą zapłacić osoby, które przemieszczają się po zmroku bez odblasku.

Policja przypomina, że wszyscy piesi poruszający się poboczem poza terenem zabudowanym mają obowiązek posiadania elementów odblaskowych. Nowy przepis ruchu drogowego nie precyzuje w jaki sposób i w którym miejscu powinien on być umieszczony. Pieszy powinien nosić go w taki sposób, aby był widoczny dla kierowców, aby zapewnić im czas na prawidłową reakcję. Poruszając się po drodze bez odblasków widoczni jesteśmy z odległości 30 metrów, co nie daje szansy na prawidłową reakcję kierującym pojazdami.

Źródło:wprewencji.policja.waw.pl
Źródło: wprewencji.policja.waw.pl

– Zastosowanie elementów odblaskowych poprawia naszą widoczność do odległości 150 – 300 metrów, co daje czas na reakcję kierującego, zapewniając bezpieczeństwo pieszego. Opaski, kamizelki, przywieszki, znaczki fluorescencyjne możemy zakupić w sklepach sportowych, stacjach benzynowych, marketach lub otrzymać w promocji z innym zakupionym towarem. Koszt jest niewielki, ale na pewno nieporównywalny z ludzkim życiem czy kosztami leczenia po wypadku – mówi Piotr Dwojak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.

Jak dodaje Piotr Dwojak, w trakcie ubiegłego weekendu 4 osoby zostały ukarane mandatem karnym za poruszanie się drogą bez elementów odblaskowych po zmroku.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here