Nie będzie funduszy sołeckich?

207

– Dowiedziałem się, że w tym roku mają zostać zlikwidowane fundusze sołeckie. Po ostatniej sesji Rady Miasta obecni sołtysi podpisali pismo, na mocy którego mają się zrzec funduszu sołeckiego na przyszły rok – poinformował Robert Musielak.

Ma to być podyktowane koniecznością przeznaczenia finansów na inwestycje. Tylko dlaczego kosztem mieszkańców? Burmistrz chyba może szukać oszczędności, gdzie indziej – dodaje Robert Musielak.

Co o całej sprawie myślą mieszkańcy? O wypowiedź poprosiliśmy sołtysa Wilkowej:

 Podpisałem to pismo odnośnie środków dla sołectwa, ale wcześniej rozmawiałem z mieszkańcami i z panem burmistrzem. Mieszkańcy nie mieli nic przeciwko, bo burmistrz obiecał nam, że na to wszystko, na co potrzebujemy dostaniemy pieniądze z budżetu gminy, a im po prostu będzie to wszystko łatwiej rozliczać. Potrzebujemy kupić kosiarkę, paliwo i opłacić kogoś do koszenia – na to miały zostać przeznaczone pieniądze z funduszu sołeckiego i otrzymaliśmy zapewnienie, że nawet więcej dostaniemy – poinformował sołtys Wilkowej, Wiesław Gryz.

A jak całą sprawę wyjaśnia burmistrz Prusic?

 Chciałbym stanowczo zaprzeczyć, że sołtysi podpisali pismo, zrzekając się funduszu sołeckiego. Takie pismo nigdy nie powstało. Po przeanalizowaniu wydatków z funduszu sołeckiego, zauważyliśmy, że można te środki wydawać efektywniej. Postanowiliśmy stworzyć coś na kształt budżetu obywatelskiego dla każdej miejscowości z terenu gminy Prusice. Już w miesiącu październiku rozpocznę cykl spotkań z mieszkańcami wszystkich miejscowości w gminie. Na tych spotkaniach mieszkańcy będą wskazywać najważniejsze problemy, a także bieżące inwestycje, których, realizacja będzie przewidziana na rok 2018. Z punktu widzenia mieszkańców nic się nie zmieni, to nadal oni będą decydować o najważniejszych sprawach w swoich miejscowościach  – poinformował burmistrz Igor Bandrowicz.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here