Ile zarabiają Polacy?

111

Wielu z nas uskarża się, że zarabia mało, a statystyki Głównego Urzędu Statystycznego bardzo głośno temu przeczą – średnia krajowa w Polsce nigdy wcześniej nie była tak wysoka, jak teraz. Jak więc jest naprawdę?

Ustalenie tego nie będzie takie łatwe. Najnowsze informacje podane przez Główny Urząd Statystyczny dotyczące maja bieżącego roku określają średnią krajową pensję na kwotę 4,3 tys. zł brutto.

W grudniu ubiegłego roku pensja ta wyniosła nawet 4635 zł, co stanowi  nowy rekord. Jeszcze 2 lata temu średnia nie przekraczała 4 tys. zł.

Trzeba jednak pamiętać, że dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy, które zatrudniają więcej niż 10 pracowników. Do statystyk nie wlicza się również zatrudnionych na umowy inne niż umowa o pracę, a tych jest naprawdę sporo – nawet 1,4 mln  Polaków może być zatrudnionych na podstawie  tzw. „śmieciówek”, czyli umów innych niż umowa o pracę.

Ile więc tak naprawdę zarabiamy?

Minimalna płaca w 2017 roku wynosi 2 tys.zł brutto, w roku 2018  kwota ta ma wzrosnąć o 100 zł brutto. Aż 1,3 mln Polaków w 2015 roku pracowało za najniższą płacę minimalną, jednak eksperci zwracają uwagę, że bardzo często w takich wypadkach pracownicy otrzymują dodatkową część wynagrodzenia „pod stołem”. Tak więc określenie dokładnych wysokości pensji w tej grupie będzie bardzo trudne.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here