Halloween, za czy przeciw?

301

Wielkimi krokami zbliża się czas zadumy, w którym po raz kolejny będziemy wspominać naszych bliskich, którzy odeszli. W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października, wypada inne święto, które zgodnie z zachodnim obyczajem nazywamy Halloween. W Polsce zyskuje ono coraz większą popularność, która przez niektórych postrzegana jest jako niebezpieczna, zwłaszcza dla duszy i sumienia młodego człowieka.

Halloween to zupełnie inny klimat niż obchodzone tradycyjnie w Polsce Wszystkich Świętych. To pierwsze kojarzy się bardziej z zabawą, Wszystkich Świętych obchodzone jest natomiast w atmosferze zadumy, odwiedzając groby bliskich. Jeszcze do niedawna ciężko było sobie wyobrazić spędzanie przełomu października i listopada w radosnej atmosferze, a jednak… Okazuje się, że okazja ta jednocześnie trochę straszna i tajemnicza w szczególności zachwyca dzieci.

Tradycyjnie Halloween na całym świecie obchodzone jest 31 października, czyli dokładnie dzień wcześniej niż polski dzień Wszystkich Świętych. Jak się okazuje, nie jest to zwyczaj nowy ani wbrew pozorom, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Święto to obchodzone było w Europie od setek lat. Według tradycyjnych założeń Halloween łączy tradycje chrześcijańskie z celtyckimi i przede wszystkim związane jest z przesądami na temat duchów i śmierci. Wierzono, że tego szczególnego dnia wszyscy zmarli odwiedzają świat osób żyjących. Odprawiano w tym celu specjalne ceremonie powitalne dla dobrych dusz i odstraszające złe duchy. Podobne zwyczaje, związane z przekonaniem, że tego dnia przenika się świat żywych i umarłych, obecne są w wielu miejscach na świecie, do tej pory.

W ostatnim tygodniu na naszej stronie internetowej, www.nowagazeta.pl, zamieściliśmy sondę, w której zapytaliśmy czytelników, czy popierają Halloween?

Okazuje się, że znaczna większość, w tym wypadku, aż 82% ankietowanych, stwierdza, że nie, ponieważ to brak szacunku dla zmarłych. Co ciekaw w zeszłym roku na „takie samo pytanie” opowiedziało tylko 65% ankietowanych. Ci, którzy uważają, że jest to tylko zabawa, to zaledwie 15% ankietowanych. W zeszłym roki było to natomiast 30% głosów. Natomiast  3% głosów nie ma zdania w tej kwestii.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here