Giełda długów

181

Nie masz już siły do ściągania wierzytelności od dłużnika na własną rękę? Pomyśl o giełdzie długów. Giełda długów, inaczej giełda wierzytelności jest dosyć nowym, ale coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Ten legalny rejestr informacji gospodarczych jest dobrym sposobem na bezsporne odzyskanie należności.

Giełda długów – jak to działa?

Na giełdzie długów wystawiane są do publicznej wiadomości oferty sprzedaży długów. Aby brać udział w kupnie lub sprzedaży, należy wcześniej się zarejestrować, zgodnie z podanymi tam wskazówkami. Taki użytkownik płaci roczny abonament, co jest korzystniejsze, niż opłacanie oferty przy każdym jej wystawieniu. Najczęściej użytkownikami giełdy długów zostają wierzyciele, którzy mają dosyć zajmowania się dochodzeniem należności na własną rękę. Zamiast tracić czas na uciążliwego dłużnika, decydują się na sprzedaż owego długu. Inną grupą, która może być zainteresowana giełdą długów, są przedsiębiorcy. Mają oni tam możliwość sprawdzenia wiarygodności swojego potencjalnego klienta. Na giełdzie długów mogą działać także inne podmioty, specjalizujące się w odzyskiwaniu należności. Dzięki efektywnemu ściągnięciu długu są one w stanie dużo zarobić.

Sprawdź jak działa giełda długów na stronie: 6krokow.pl/gielda-dlugow-gdzie-mozesz-sprzedac-wierzytelnosc/.

Przeczytaj również: Co warto wybrać windykację czy sprzedaż długu? oraz Skup długów i wierzytelności, czyli jak sprzedać dług.

Dane osobowe

Ważnym elementem na giełdzie wierzytelności jest podstawa prawna ogłaszania długu. Przede wszystkim należy tutaj uważać na ochronę danych osobowych. Jak się jednak okazuje, przepisy o ochronie danych osobowych pozwalają na ich przetwarzanie w sytuacji, gdy jest to potrzebne do uzupełnienia prawnie usprawiedliwionych celów firmy wierzyciela. Co to oznacza? Usprawiedliwione jest dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki temu firma może zgodnie z prawem udostępnić dane oraz sumę należności bez akceptacji dłużnika.

Korzyści

Jak to w biznesie, każda ze stron chce odnosić korzyści. Dla firmy korzystającej z giełdy wierzytelności, najważniejsze jest jak najszybsze odzyskanie należności. Czasem bywa tak, że nie udaje się odzyskać długu, ale udaje się go sprzedać. Najczęściej można odzyskać większość kwoty bez ponoszenia dodatkowych nakładów. Jeżeli firma potrzebuje szybkich pieniędzy, może to być bardzo dobrym rozwiązaniem. Innym pozytywnym aspektem jest to, iż taki dług usuwamy z bilansu i dzięki temu nie trzeba tworzyć rezerw z tytułu przeterminowanych należności. Z kolei kupujący dług może powoli odzyskać spłatę całości wierzytelności. Skutkiem tego jest uzyskanie przychodów większych niż poniesione koszty.

Inne rozwiązanie

Innym rozwiązaniem może być zlecenie ściągnięcia długu firmie windykacyjnej. Taka usługa jest nieco tańsza niż sprzedaż wierzytelności, a efekt bardzo zbliżony. Profesjonalny windykator, znający konkretną branżę i posiadający spore doświadczenie może również szybko odzyskać dług. Firma, której zależy na szybkiej gotówce, może połączyć windykację i kupno, czyli zawarcie umowy z zaliczkowym finansowaniem przyszłych opłat dłużnika. Korzystają na tym obie strony, gdyż firma uzyskuje od razu pieniądze, a windykator stara się odzyskać należności. Nie zawsze jednak sprawdza się takie rozwiązanie, dlatego też windykacja powinna być dopasowana indywidualnie do każdej sprawy.

Mając do wyboru ściąganie wierzytelności na własną rękę, skorzystanie z usług profesjonalnego windykatora lub sprzedaż na giełdzie długu, przeanalizuj, co będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne. Weź pod uwagę wszystkie aspekty, takie jak czas, możliwości i fundusze, aby być jak najmniej pokrzywdzonym.

Jeśli interesuje Cię, jak skutecznie ściągać należności, przeczytaj artykuł pod linkiem: 6krokow.pl/skuteczna-windykacja-naleznosci/.

SPONOSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here