Czas na opony na ciężkie warunki

171
Opony

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach zimowa aura niezbyt dała się kierowcom we znaki. Mimo, że zdarzały się niskie temperatury, to jednak w większości ostatnich lat zimy były pozbawione śniegu, a także brei pośniegowej, która może być prawdziwym koszmarem dla kierowców. Przez to część z nich nie chce za bardzo wymieniać opon letnich na zimowe. Wychodzą z założenia, że brak śniegu upoważnia do jazdy na letnich oponach, równie dobrze można twierdzić, że jazda na „łysych” oponach jest równie bezpieczna. Brak śniegu przy niskich temperaturach nie jest wytłumaczeniem dla tego niepoważnego zachowania.

Trochę technologii

Chyba już każdy, lub prawie każdy kierowca wie, że opony zarówno te zimowe, a także letnie różnią się od siebie i to znacznie. Oba rodzaje opon zbudowane są z zupełnie innych mieszanek, które sprawiają, że ich zachowanie w konkretnych warunkach pogodowych są różne. Mieszanki użyte do opon zimowych są odporne na niższe temperatury, są po prostu bardziej miękkie, co sprawia iż lepiej się trzymają drogi nawet kiedy na dworze jest sporo poniżej zera. Dodatkową przewagą tych opon przeznaczonych na warunki zimowe jest to, że mają specjalnie przygotowany profil lameli, które ułatwiają odprowadzanie brei pośniegowej, czy też trzymanie się na dość specyficznej nawierzchni jaką jest śnieg. Różnica w zachowaniu się tych opon na typowej dla zimy nawierzchni, w porównaniu z oponami letnimi jest kolosalna. Przekonali się o tym liczni kierowcy, którzy nie dokonali zmiany opon z letnich na zimowe i po wypadku musieli łącznie z oponami wymienić również uszkodzone w stłuczce części samochodowe. Wprawdzie opony letnie na suchej jezdni, nawet w temperaturach nieco poniżej zera będzie się zachowywać lepiej, jednak już kiedy wjedzie na lód, śnieg, lód, a nawet mokrą marznącą wilgotną nawierzchnię. Wówczas traci wszelką przyczepność. Jazda samochodem przypomina jazdę na łyżwach, a nie samochodem. Tu ratunkiem może być opona zimowa. Odpowiednio ułożone lamele a także miękka guma w oponie zimowej pozwoli na utrzymanie samochodu w ryzach. Opona zimowa to nie jest zbytek, jak myślą co niektórzy, szczególnie młodzi kierowcy. Takich właściwości jak dobra opona na okres zimowy, nie będzie miała nawet opona uniwersalna. Opracowanie odpowiedniej mieszanki na masy gumowej, szkieletu, czy też nawet sprawdzenie w jaki sposób mają być skierowane lamele w oponie zimowej służyć ma nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierujących, a także dla odpowiedniego komfortu jazdy.

Zimowa opona nie musi być droga.

Jednym z powodów niechęci do kupowania opon zimowych jest fakt, że nie należą one do małych wydatków. Z tego powodu, wielu kierujących sięga po opony używane. Ceny takich opon są faktycznie niskie, wizualnie często są prawie idealne, ale… Czy kupujący ma pewność, że opony, które trafiają na koła naszego samochodu są odpowiedniej jakości, że nie są uszkodzone wewnętrznie podczas jakiegoś zdarzenia? Opona zewnętrznie może wyglądać dobrze, jednak struktura wewnętrzna może być naruszona, przez co podczas nawet zwykłej jazdy opona taka może ulec rozpadowi lub co najmniej uszkodzeniu. Zamiast kupować opony z niewiadomego pochodzenia warto poszukać taniego, ale sprawdzonego sprzedawcę, który może zaproponować zakup po korzystnej cenie. Najlepszym miejscem do wyszukania takiego sprzedawcy wydaje się Internet. Sklepy internetowe dzięki obniżeniu kosztów w porównaniu z tradycyjnymi sklepami oraz warsztatami serwisu opon, mogą oferować opony po niższych, atrakcyjnych cenach. Dodatkowym plusem sklepów internetowych oferujących opony jest spory wybór towaru jaki oferują. W każdym rozmiarze, dla większości pojazdów, a także w każdym przedziale cenowym. Jak przyznają sami sprzedawcy opon większość producentów chętniej współpracują ze sprzedawcami Internetowymi, gdyż odbierają większą ilość opon, nie muszą się więc męczyć z ich magazynowaniem. Po co więc szukać tanich używanych opon, po co ryzykować jazdę w zimowych warunkach na oponach letnich, jeśli można z całkiem niewielkie pieniądze cieszyć się bezpieczną jazdą na zimowych oponach?

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here