Bardzo Młoda Kultura w Wiszni Małej

57

Co łączy profesjonalny zespół muzyki klasycznej ArTrio, znany z występów na scenach wielu polskich i europejskich instytucji kultury, uczniów Szkoły Podstawowej w Psarach im. Jana Pawła II oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Fundacji im. Brata Alberta? Na to pytanie mogą odpowiedzieć wszyscy, którzy uczestniczyli we wrześniu i październiku w cyklu koncertów pt. „Bajkowe Igraszki”.

Koncerty te były bowiem zwieńczeniem dwumiesięcznych warsztatów muzycznych, podczas których dzieci oraz osoby z niepełnosprawnością, pod okiem instruktorów tworzyły sekcję rytmiczną do utworów zaaranżowanych przez ArTrio. Łączenie na co dzień jakże różnych środowisk we wspólnym tworzeniu muzyki, edukacja kulturowa, a przede wszystkim wspaniała, integrująca zabawa, stały się możliwe dzięki udziałowi Szkoły Podstawowej w Psarach w projekcie Narodowego Centrum Kultury pt. Bardzo Młoda Kultura. Projekt ten, koordynowany na Dolnym Śląsku przez wrocławski OKiS, został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Wisznia Mała.

Centralnym wydarzeniem w ramach działań projektowych był wspólny występ dzieci u boku ArTrio w sali Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Było to dla wszystkich niezapomniane przeżycie, szczególnie iż wiele osób spośród widowni po raz pierwszy miało okazję uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym w tym pięknym, monumentalnym gmachu. Z dumą i wzruszeniem słuchaliśmy zaskakujących aranżacji utworów znanych min. z polskich bajek. Ich wykonanie z udziałem naszych najmłodszych artystów uświadomiło nam, iż połączenie dźwięków harfy, wiolonczeli i skrzypiec z bębenkami, pudełkami akustycznymi oraz mnóstwem innych instrumentów o najdziwniejszych nazwach jest nie tylko możliwe, ale daje wspaniały efekt.

Wiele godzin wspólnych prób, nauki i zabawy stworzyło szczególny klimat więzi wśród uczestników projektu. Aż trudno uwierzyć, że występ w gościnnych progach Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej w niedzielę 22 października był ostatnim akcentem tej przygody. Ale jak w znanym powiedzeniu – coś się kończy, coś się zaczyna – już kiełkują nowe pomysły na kolejne działania. Bo chyba wszyscy zrozumieliśmy lepiej, że kultura to źródło potężnej, pozytywnej energii, które dzięki współpracy może wnieść wiele życia do naszej codzienności.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here