SZACHER-MACHER, czyli co w gminie piszczy?

336

Urzędnicy podczas jawnego przetargu nie odczytali, kto złożył ofertę i jakie stawki zaproponował. Potem wyłoniono zwycięzcę, by po trzech dniach podmienić wyniki… Gmina tłumaczy, że nic takiego się nie stało, ale pozostaje wiele niejasności i niedomówień.

W jednym z ostatnich numerów NOWej opisaliśmy, jak gmina zorganizowała i jak przeprowadziła przetarg ma tak zwaną „sprzedaż” stadionu, hali sportowej i targowiska, która de facto, ze sprzedażą ma niewiele wspólnego. Okazało się bowiem, że chodzi po prostu o instrument finansowy, który ma gminie dać dodatkowy zastrzyk niezbędnej gotówki. W skrócie chodzi o to, że gmina chciała oddać firmie leasingowej swoje nieruchomości. W zamian dostać kasę, a potem nieruchomości odkupić. Oczywiście płacąc dodatkowo odsetki i wszelkie inne opłaty. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że sam przetarg i to co się działo później, to istny „szacher-macher”.

Niejasności

Po pierwsze gmina, ogłosiła przetarg w oparciu o gospodarkę nieruchomościami, tak jakby faktycznie trwale je sprzedawała. Tymczasem jest to zwykły leasing operacyjny zwrotny, czyli pożyczanie pieniędzy za pomocą „teoretycznie” sprzedaży nieruchomości.

Po drugie, w jawnej części przetargu Andrzej Podsiadło, naczelnik gminnego wydziału gospodarki nieruchomościami, otworzył kopertę lub koperty, ale nie poinformował ile ich wpłynęło, od kogo i na jaką kwotę.

Po trzecie, gmina jako jedyne kryterium przyjęła cenę, za jaką zostaną przejęte nieruchomości. Słowem nie wspomniała, o tym, że najbardziej istotnym elementem powinno być kryterium odsetek, marży i innych opłat, związanych z obsługą leasingu. To trochę tak, jakby kupować dom na kredyt i wybrać bank, który zamiast pożyczyć nam 700 tys. zł, daje nam 900 tys. zł, a my nie przejmujemy się czy odsetki będą na poziomie 5% czy 15%…

Po czwarte, przetarg był ograniczony, pod warunkiem, że oferent nabędzie łącznie WSZYSTKIE trzy nieruchomości. Tymczasem przetarg rozstrzygnięto, mimo, że spółka poprawnie złożyła ofertę tylko na 2 nieruchomości.

I na końcu najciekawsza sprawa.

Więcej na kolejnej stronie

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here