Oborniczanie czytali „Wesele”

82

Z ogromnym poczuciem humoru, bez zadęcia, w ostatnią sobotę w sumie 27 osób włączyło się w Narodowe Czytanie, któremu patronuje Para Prezydencka. Przypomnijmy, że w tym roku po raz pierwszy odczytywano dramat – „Wesele”Stanisława Wyspiańskiego. Jak się okazało, oborniczanie doskonale dali sobie radę z czytaniem „z podziałem na role”.

Już znacznie wcześniej Biblioteka im. J. Iwaszkiewicza w Obornikach Śl. ogłosiła, że szuka chętnych do Narodowego Czytania. Mimo okresu wakacyjnego, kiedy wielu uczniów i nauczycieli jest na wyjazdach, do biblioteki zgłosiło się wielu chętnych.

W tym roku „czytanie” odbywało się we wnętrzach biblioteki na dworcu. Wszystko, przez niepewną pogodę. Jak przypomniano, imprezę zorganizowano już po raz piąty. – Ciesze się, że to właśnie „Wesele” jest publicznie czytane, bo mimo tego, że utwór powstał dawno temu, doskonale, bo dowcipnie i trafnie pokazuje wszystkie nasze narodowe przywary – mówiła Agnieszka Zakęś, przewodnicząca Rady Miejskiej Obornik Śl. Jeszcze przed rozpoczęciem „czytania” mogliśmy poznać historię i kulisy powstania dzieła Wyspiańskiego.

Wszyscy czytający zasiadali przy specjalnie przygotowanym stole, na którym ustawiono wprowadzającą w klimat weselny dekorację – owoce i wina. Magdalena Drzewiecka, która była „suflerem” całego przedstawienia wyczytywała poszczególne osoby, które zasiadały za stołem. Do czytania włączyli się między innymi Agnieszka Zakęś, Halina Muszak, Henryk Cymerman czy Ryszard Chwaliński. Choć tekst był trudny, wszyscy doskonale wczuwali się w swoje role (fragment „czytania” można obejrzeć na naszym facebooku).

W czasie imprezy okazało się, że przyszło tak wielu oborniczan, że trzeba było donosić krzesła dla publiczności. Halina Muszak, dyrektor OOK, Agnieszka Buryło, kierownik biblioteki i wszyscy pracownicy zadbali o każdy szczegół. Wszyscy czytający, na pamiątkę wydarzenia, otrzymali książki.

Wydaje się, że każdy, kto wziął udział w dwugodzinnym czytaniu opuścił biblioteką zadowolony, bo nie było to zwykłe, sztywne odbębnienie wydarzenia, a niezwykłe przedsięwzięcie, które skupiło nie tylko miłośników literatury.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here