Mapa świata w nowej odsłonie, czyli plakat dla lubiących podróże

283

Kolorowe niczym rajskie ptaki

Aby stworzyć coś zachwycającego i unikalnego trzeba zejść z utartych szlaków i spojrzeć na dane zagadnienie w zupełnie nowy sposób. Znakomitym tego przykładem jest kartograficzny plakat. Mapa świata przedstawia zazwyczaj granice państw, rzeki i jeziora, miasta, górskie pasma i tysiące innych, niezwykle szczegółowych informacji, których prawdopodobnie już nie pamiętamy, choć w szkole poświęciliśmy na ich naukę wiele godzin. Nowoczesny design usuwa jednak wszelkie dane i fakty skupiając się jedynie na zabawie kształtami i kolorami. Jak to wygląda w praktyce? Mapa świata może ukazywać konstrukcję złożoną z barwnych pikseli przywodzącą na myśl kultowe gry komputerowe takie jak Tetris. Innym przykładem jest wzór, na którym poszczególne kraje wyglądają jak pomiętą kartka papieru lub figury origami. Zaletą takich przedstawień jest nie tylko bardzo oryginalne opracowanie tematu, ale także zachwycająca kolorystyka, dzięki której pokój zmieni się nie do poznania. Znakomitym dowodem jest przypominający uliczne graffiti plakat. Mapa świata to starannie wykonany malunek na murze, gdzie kontynenty mienią się wszystkimi odcieniami tęczy. Taki wzór oprawiony w antyramę i zawieszony na ścianie oczaruje każdego odwiedzającego Cię gościa.

Minimalizm, który Cię zachwyci

Nie każdy jest jednak fanem tryskających kolorami akcentów dekoracyjnych. Zwolennikom oszczędnych w wyrazie aranżacji proponujemy zupełnie inny plakat. Mapa świata, czarno-biała, przypominająca pospiesznie wykonany szkic lub zaledwie kontur wypełniony światłocieniem, stanie się wyrazistą, ale jednocześnie stonowaną ozdobą pokoju. Znane powiedzenie „mniej znaczy więcej” jest doskonałym sposobem na urządzenie wnętrza w uniwersalny i ponadczasowy sposób. Taki plakat to także strzał w dziesiątkę, gdy w naszym salonie dużo się dzieje i nie chcemy wprowadzać kolejnego akcentu, który będzie krzyczał o naszą uwagę. Warto także pamiętać, że relaksujemy się nie tylko w salonie, ale także w kuchni popijając naszą ulubioną kawę. Dlaczego więc nie ozdobić także i tej części naszego mieszkania? Kawoszom z pewnością spodoba się plakat ukazujący kontynenty usypane z czarnych, palonych ziaren. Na samą myśl o tym czujemy już zapach zaparzonego espresso!

Nowocześnie czy klasycznie?

Nowoczesny design króluje na salonach, a my otaczamy się minimalistycznymi, efektownymi dodatkami i gadżetami. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy lubimy to samo i że to właśnie różnorodność sprawia, że świat jest tak interesujący. Zwolennikom klasycznych wnętrz i stylu vintage polecamy więc retro plakat. Mapa świata, czarno-biała, pełna szczegółowych informacji i rysunków odzwierciedlających krainy geograficzne sprawi, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przeniesiesz się do XIX, a nawet XVIII wieku! Ciekawym pomysłem są także plakaty imitujące starodawne dokumenty na pożółkłych kartkach papieru, gdzie obok map utrwalono także zabytkowe narzędzia miernicze.

Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, wyeksponowana na ścianie mapa będzie także znakomitym pretekstem do tego, by planować kolejne wycieczki. Mając przed oczami wszystkie kontynenty bez trudu obmyślimy plan podróży i wytyczymy najważniejsze punkty wyprawy.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY


ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here