Dlaczego niemowlę nie lubi leżeć na brzuchu?

130

Jeśli niemowlę posiada obniżone napięcie mięśniowe, które może być spowodowane nieprawidłowościami podczas trwania ciąży lub w okresie okołoporodowym, jest mu trudno zaakceptować pozycje, które wymagają prawidłowej kontroli głowy i tułowia.

Podczas spotkań z rodzicami i ich pociechami niejednokrotnie oprócz dokładnej obserwacji i oceny wzorców motorycznych niemowlęcia przyglądam się zatroskanym rodzicom, którzy dzięki możliwościom i informacjom jakie znajdują w literaturze lub w internecie mają dużą wiedzę na temat prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, rodzice stają się bardziej świadomi występowania tzw. kroków milowych, które każde dziecko powinno osiągać.

Powinni jednak wiedzieć o tym, że każde dziecko rodzi się z właściwym dla siebie napięciem mięśniowym, które jest dla niego charakterystyczne. Już od pierwszych miesięcy życia maluch uczy się radzenia sobie z siłą grawitacji, która w życiu płodowym nie wpływała na niego, po porodzie natomiast stanowi jedną z najtrudniejszych przeszkód do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli niemowlę posiada obniżone napięcie mięśniowe, które może być spowodowane nieprawidłowościami podczas trwania ciąży lub w okresie okołoporodowym, jest mu trudno zaakceptować pozycje, które wymagają prawidłowej kontroli głowy i tułowia. Najczęściej wtedy rodzice i pediatra zauważają, że dziecko nie lubi leżenia i zabawy na brzuchu, boku, czy na plecach.

Ważne jest, by nie zostawiać i nie odkładać tego problemu na późniejszy etap rozwojowy, bo tylko dzięki spędzaniu czasu w różnych pozycjach i zabawie w nich od pierwszych tygodni życia, dziecko uczy się zdobywania informacji o swoim ciele a także otoczeniu. Bazując na tych doświadczeniach jest w stanie przejść przez wszystkie kroki milowe, których tak bardzo wyczekują najbliżsi.

Drodzy rodzice, jeśli obserwujecie u swojej pociechy trudność w akceptowaniu niektórych pozycji lub brak nowych umiejętności służę pomocą w Centrum Zdrowia EMVIT w Trzebnicy przy ul. Głowackiego 7.

Mgr fizjoterapii Weronika Meller, terapeuta NDT-Bobath.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here