Trzebnica wprowadza płatne parkowanie – podajemy ceny

1427

W czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Trzebnicy radni przegłosowali uchwałę dotyczącą płatnych miejsc parkingowych w mieście. Nie od dziś mieszkańcy mają problem z zaparkowaniem swojego samochodu w Trzebnicy i pewnie dlatego zdecydowano się na wprowadzenie opłaty za parkowanie. Wpływy z biletów, mogą też poprawić sytuację finansową gminy, jednak nie wszyscy zapłacą za parkowanie. Gdzie powstanie płatna strefa i ile będzie nas to kosztować?

Na sam początek strefa płatnego parkowania pojazdów samochodowych w Trzebnicy obejmie plac J. Piłsudskiego czyli jeden z największych parkingów w mieście, przy Urzędzie Miejskim.

Opłaty pobierane będą za parkowanie na wyznaczonych i oznakowanych miejscach do parkowania znajdujących się w granicach strefy, w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7-16. Ile zapłacimy za parkowanie? Ceny podajemy w tabelce.

W regulaminie strefy znajduje się również zapis, który określa, że odpowiednia opłata powinna zostać uiszczona niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu, „poprzez wykupienie biletu parkingowego w automacie parkingowym lub w inny dostępny technicznie sposób zaproponowany przez Zarządcę terenu”. Oznacza to, że na terenie placu staną odpowiednio dostosowane parkomaty. Oczywiście wymagane będzie również odpowiednie wyeksponowanie zakupionego biletu postojowego za przednią szybą.
Co ciekawe wprowadzona zostanie możliwość wykupu abonamentu dla mieszkańców. Jego koszt miesięczny wyniesie 80 zł, a roczny 600 zł. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że abonament ten przysługuje mieszkańcom na określony, jeden pojazd w strefie, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania, który dotyczy… tylko ul. W. Witosa.
Zaparkowanie swojego samochodu w strefie i niewykupienie biletu parkingowego karane będzie mandatem w wysokości 50 zł, ale jeśli zapłacimy w ciągu 3 dni, to kara zostanie zmniejszona do 20 zł. Kontrolę w tym zakresie prowadzić będzie Straż Miejska w Trzebnicy.
Jak pokazuje doświadczenie na ogólnodostępnym do tej pory parkingu, w czasie godzin pracy Urzędu Miejskiego zdecydowana większość zaparkowanych pojazdów należy do pracowników, a nie, petentów. Sprawdziliśmy, ile miejsc parkingowych, dostępnych będzie dla mieszkańców, po wprowadzeniu obowiązkowej opłaty.
I tutaj pojawia się kolejna ciekawostka. Na układzie graficznym mapy sprawdziliśmy, że  ogólnie dostępnych jest obecnie 88 miejsc parkingowych. W tym 2 miejsca dla niepełnosprawnych, jedno dla mamy z dzieckiem. W następnej kolejności do odpłatnego użytku mieszkańców przeznaczone zostaną tylko 44 miejsca, natomiast pozostałe 41… to miejsca parkingowe zarezerwowane dla pracowników Urzędu Miejskiego, za które nie będą ponosić żadnych opłat!

Na budowę parkomatów gmina zarezerwowała środki w wysokości prawie 59 tys. zł.

Uchwała oficjalnie wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, ale nie wiadomo jeszcze od kiedy płacić będziemy za parkowanie, bo najpierw muszą stanąć odpowiednie znaki i parkomaty.

Rodzaj opłaty Wysokość w zł
za 30 minut 1,00
za pierwszą godzinę 1,50
za drugą godzinę 1,80
za trzecią godzinę 2,10
za czwartą i każdą następną godzinę 1,50
abonament typu A (miesięczny, roczny) 80,00/miesiąc 600,00/rok
abonament mieszkańca typu M (miesięczny, roczny) 80,00/miesiąc 600,00/rok
Identyfikator jednorazowy „S”wydany przez Zarządcę 0,00

 

1 KOMENTARZ

 1. Pomysł całkiem niezły, ale wyznaczenie strefy bezpłatnej dla urzędników fatalne!
  Urzędnicy powinni mieć preferencyjne opłaty w wysokości takiej jak mieszkańcy, na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Czym się różnią od mieszkańców okolicznych nieruchomości? Też potrzebują przebywać w tym miejscu.
  Po przeczytaniu artykułu mam parę pytań:
  1. Czy będzie można zająć miejsce urzędnika, jeśli będzie wolne, wnosząc opłatę? Może się okazać, że miejsca dla pracowników będą wolne, a petenci nie będą mieli gdzie postawić.
  2. Czy mój pojazd będzie odholowany, jeśli nie będę miał identyfikatora S, a zajmę miejsce dla urzędnika?
  3. Czy urzędnik będzie musiał wnieść opłatę, jeśli zajmie miejsce płatne? Wcale to nie jest takie oczywiste.
  4. Czy urzędnicy będą musieli zapłacić podatek PIT od przychodu (zwolnienie z opłaty parkingowej)?
  5. Czy będzie można opłacać parking za pomocą popularnej aplikacji Skycash?
  6. Cena abonamentu dla mieszkańca nie różni się niczym od ceny abonamentu typu A (dostępnego dla kogo?). Żadnej preferencji cenowej dla mieszkańców?
  7. Jaki będzie regulamin przyznawania identyfikatorów dla urzędników? Ile zostanie ich wydanych? Tyle co miejsc, czy więcej?
  Mam nadzieję, że wszelkie moje wątpliwości zostaną rozwiane po lekturze uchwały RM w Trzebnicy 😉

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here