Przechodzień ratował dziecko zamknięte w samochodzie

241

W piątek, 18 sierpnia, straż pożarna wezwana została do zdarzenia, które miało miejsce na ulicy Sportowej w Żmigrodzie.

Na miejscu okazało się, że jeden z przechodniów zauważył dziecko pozostawione w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie. Temperatura tego dnia była stosunkowo wysoka, zwłaszcza że były to godziny popołudniowe. Na miejsce zdarzenia wysłane zostały 2 jednostki i 6 strażaków. W międzyczasie osoba, która dokonała zgłoszenia wybiła szybę w samochodzie wyciągając ze środka dziecko.
Matka pozostawionego w samochodzie dziecka znajdowała się w sklepie w pobliżu samochodu. Kobieta odmówiła wezwania zespołu pomocy medycznej, twierdząc, że sama skontaktuje się z lekarzem rodzinnym. Sprawą, zajęła się obecna na miejscu policja.
– Policjanci stwierdzili, że kobieta przypadkiem zatrzasnęła kluczyki wewnątrz pojazdu. W momencie przybycia na miejsce, dziecko znajdowało się już poza samochodem, nie stwierdzono zatem żadnego zagrożenia dla zdrowia czy życia dziecka. 
Przypominamy, że samochód pozostawiony na słońcu nagrzewa się bardzo szybko, a zamknięte w nim dziecko może umrzeć z powodu udaru cieplnego już po 15 minutach. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja.
Przed podjęciem radykalnych kroków trzeba się rozejrzeć czy nie wraca opiekun pozostawionego w aucie dziecka. Jeśli parking należy do sklepu, można też poprosić ochronę obiektu o wezwanie właściciela pojazdu. Nie należy jednak zwlekać, ponieważ każda minuta może być w takiej sytuacji na wagę zdrowia lub życia.
Polskie prawo dopuszcza wybicie szyby w aucie, jeśli istnieje ryzyko zagrożenia życia. Warto jednak zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami. Zanim stłuczemy szybę w aucie, trzeba zadzwonić na numer alarmowy i poinformować służby o zaistniałej sytuacji oraz o tym, że być może trzeba będzie wybić szybę. Wszystkie rozmowy są rejestrowane, więc łatwo będzie w razie czego udowodnić swoje rzeczywiste intencje.

1 KOMENTARZ

  1. „dziecko może umrzeć z powodu udaru cieplnego już po 15 minutach”. Więc skąd karanie mandatem za siedzenie z dzieckiem w samochodzie z włączonym silnikiem i klimatyzacją

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here