Letnia zmora – komary

74

Komary są prawdziwą zmorą letnich, ciepłych dni. Swędzenie, pieczenie, charakterystyczny wydawany przez nie odgłos. Są to najpewniej jedne z najbardziej uciążliwych owadów, które skutecznie mogą popsuć wakacyjny nastrój. Jak walczyć z nimi walczyć? Co stosować, by się przed nimi uchronić?

 Na świecie żyje blisko kilka tysięcy odmian komarów, z czego w Polsce obecnych jest tylko 47 gatunków. Nie wszystkie też żerują na człowieku, niektóre żywią się np. tylko krwią ptaków. W dodatku, jak przekonują naukowcy, naszej krwi potrzebują tylko komarzyce, by zapewnić wartościowe białko jajom, które zamierzają złożyć. Marna to jednak pociecha.

Walka z komarami jest jednym z największych wyzwań, z jakim zmagają się laboratoria naukowe na świecie. Komary przenoszą wiele groźnych chorób. Co roku na świecie umiera dwa miliony osób zarażonych przez komary malarią i milion zakażonych innymi groźnymi chorobami, np. dengą czy gorączka zachodniego Nilu. W Polsce zanotowano dotychczas sporadyczne przypadki przenoszenia przez komary groźnych chorób, przede wszystkim boreliozy i zapalenia opon mózgowych.

Obecnie w aptekach i sklepach dostępnych jest mnóstwo środków, które pomagają w walce z komarami.

Jeśli nie chcemy, by komary przeszkadzały nam w wieczornym spotkaniu w ogrodzie, możemy w pobliżu miejsca w którym siedzimy zapalić specjalne świece czy kadzidełka odstraszające owady. Najlepiej takie, które mają zapach rozmarynu czy lawendy. Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie donic z kwiatami, których zapach odstrasza komary, to Plectranthus, czyli tzw. komarzyca, kocimiętka lub maciejka. Zapachy tych roślin skutecznie odstraszają komary.

Możemy też postawić na spraye, którymi spryskujemy ciało i ubrania, albo specjalne opaski silikonowe zawierające olejki eteryczne. W domowym zaciszu można zainwestować w specjalne urządzenia, które po włączeniu do prądu emitują ultradźwięki drażniące i odstraszające komary. Jeśli nie chcemy, by komary wlatywał nam do domu wieczorem, to dobrym rozwiązaniem są siatki do okien lub moskitiery.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here