Gmina Dodatnia Energetycznie

93

Gmina Prusice od dłuższego czasu planowała inwestycje związane z wykorzystaniem promieniowania słonecznego do wytwarzania prądu elektrycznego. Plany zostały już częściowo sfinalizowane – został wyłoniony wykonawca jednego z dwóch zadań związanych z realizacją planu stworzenia Gminy Dodatniej Energetycznie, poprzez wykorzystanie fotowoltaiki na szeroką skalę.

Fotowoltaika – dlaczego warto

Przybliżaliśmy już pokrótce temat energii odnawialnej i jej innowacyjności, a także korzyści, jakie niesie za sobą jej wykorzystanie. Mniejsze zanieczyszczenie środowiska, czy oszczędność to główne powody, dla których fotowoltaika zyskuje na świecie coraz więcej zwolenników.

Gmina Prusice w kwietniu 2016 roku złożyła wnioski o dofinansowanie na dwa zadania: pierwszym jest montaż instalacji fotowoltaicznej na siedmiu budynkach (teren kompleksu boiska Orlik wraz z zapleczem w Pawłowie Trzebnickim, Zespół Szkół w Prusicach, siedziba Związku Gmin Bychowo, świetlice wiejskie w Brzeźnie, Górowie, Piotrowicach, Zakrzewie), na którego realizację gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie ponad 1 mln zł. Drugim zadaniem jest budowa farmy fotowoltaicznej, którego realizacja została zaplanowana na terenie Prusickiego Parku Przemysłowego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości we Wszemirowie.  Na realizację tego zadnia gmina pozyskała prawie 785 tys. zł dofinansowania.

Przetarg

W wyniku ogłoszonego przetargu, do urzędu wpłynęło sześć ofert. Tylko dwie z nich spełniały warunki finansowe gminy czyli zamykały się w kwocie poniżej 1 190 716,53 zł. Firma A&B SOLARCOMPANY Sp. z o.o. z Poznania uzyskała największą liczbę punktów. Jak jednak wyjaśniają urzędnicy z powodów formalnych gmina musiała odrzucić ofertę.

W związku z tym, na początku czerwca wydłużony został termin związany ze składaniem ofert o kolejne 30 dni. Na nowe warunki nie przystały trzy firmy, które przystąpiły do przetargu w pierwszym terminie.Ostatecznie przetarg wygrała firma EKO-SOLAR Sp. z o.o. z Namysłowa, która ma zrealizować inwestycję za cenę 1.251.435,97 zł oraz daje gwarancję na 15 lat. Więcej informacji na temat szczegółów inwestycji przedstawimy już niebawem.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here