Dziś Święto Wojska Polskiego

109

Dziś, 15 sierpnia obchodzimy wyjątkowe dla Polaków święta – to rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli Cudu nad Wisłą, Święto Wojska Polskiego, a także święto kościelne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Święto Wojskiego Polskiego czyli Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, to uroczystość obchodzona na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, znanej potocznie jako Cud nad Wisłą. Sejmu na nowo celebrujemy od 1992 roku.

To właśnie w tym dniu we wszystkich kościołach polowych w Polsce odprawiane są uroczyste Msze św. w intencji poległych na polu chwały, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest Honorowa Zmiana Warty z udziałem Najwyższych Władz Państwowych.

Nie każdy wie, że to właśnie kościelny charakter uroczystość sprawia, że jest to określony w ustawie dzień wolny od pracy.

Co oznacza, że niemal wszystkie sklepy są w tym dniu zamknięte. Na zakupy nie pójdziemy do Biedronki czy Tesco. W tym dniu otwarte mogą być jedynie małe osiedlowe sklepiki.

Dzień ten nazywany jest w naszym kraju również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Szczególnie na wsiach jest obchodzone w szczególny sposób. Wierni zanoszą do kościołów zboża, kwiaty, owoce i zioła czcząc w ten sposób Matkę Boską, która jest patronką ziemi i roślinności. Rolnicy modlą się w tym czasie przy okazji o udane zbiory.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here