Alkoholizm – jak leczyć?

281

Leczenie alkoholizmu jest drogą, która prowadzi do nowego, lepszego życia – aby powrócić do normalnego funkcjonowania, trzeba jednak włożyć w to sporo pracy. Przedstawiamy listę rzeczy do zrobienia, które pomogą Tobie lub bliskiej Ci osobie odzyskać zdrowie!

1. Przyznaj przed sobą, że masz problem

Dopóki tego nie zrobisz, nie zaczniesz leczenia. Jeśli to ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół pije za dużo – również powinieneś mu jasno powiedzieć, że uważasz, że jest chory i oczekujesz, że podejmie kroki w celu zmiany swojej sytuacji. Pamiętaj, że nie chodzi tu o obwinianie kogokolwiek, lecz odkrycie prawdy o sobie samym!

2. Udaj się na odwyk

Organizm osoby uzależnionej musi zostać po prostu oczyszczony – dla dobrostanu fizycznego, ale również dlatego, że tylko będąc zupełnie trzeźwym, można planować przyszłość i zastanawiać się nad dalszym przebiegiem leczenia. Pod opieką specjalistów na pewno szybko dojdziesz do siebie! Prywatny ośrodek leczenia uzależnień znajdziesz Tutaj http://zyciowaprzystan.eu/

3. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu

Alkoholizm jest chorobą, która niszczy umysł, więzi społeczne oraz ciało. Bardzo ważne jest wykrycie, w jaki sposób lata spożywania dużych ilości alkoholu wpłynęło na organy i tkanki osoby uzależnionej – często konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia wątroby, serca albo nerek. Trafna diagnoza jest podstawą normalnego funkcjonowania w przyszłości!

4. Zapisz się na psychoterapię

Trzeźwość i wolność od uzależnień zaczynają się w głowie – aby zatem na stałe zmienić swoje życie, osoba chcąca pokonać uzależnienie powinna podjąć terapię u psychologa. Najlepiej, gdy będzie to certyfikowany terapeuta uzależnień – pomoże on nam zrozumieć, dlaczego właściwie w naszym życiu alkohol stał się tak ważny, jak do tej pory radziliśmy sobie ze stresem i trudnościami, jak budowaliśmy relacje z innymi ludźmi. Terapeuta pomoże nam nie tylko opierać się myślom o sięgnięciu po alkohol (które na pewno będą się pojawiały), ale także przebudować swoje życie tak, byśmy mogli czerpać z niego satysfakcję i być szczęśliwymi – wtedy środki psychoaktywne nie będą nam potrzebne!

5. Znajdź dla siebie grupę wsparcia

O Anonimowych Alkoholikach była już mowa we wstępie do tego tekstu – na pewno warto zainteresować się ich „ofertą”. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także grupy wsparcia dla osób, które same nie mają problemu z nadużywaniem alkoholu, ale doświadczyły go w swojej rodzinie – na przykład grupy wsparcia dla DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. Spotkanie innych osób, podzielających nasze doświadczenia, może być bardzo oczyszczające i budujące!

6. Zadbaj o swój rozwój

Aby przestać pić, nie wystarczy… przestać pić. Po przejściu terapii i leczenia (lub w ich trakcie), będziesz musiał urządzić swoją przestrzeń życiową na nowo. Dobrze, aby znalazło się w niej miejsce na nowe hobby, przyjaciół, zdrowe rozrywki. Pamiętaj też, że czas wychodzenia „na prostą” wiąże się z często niełatwymi rozmowami ze swoimi bliskimi – odbudowanie relacji, nadszarpniętej przez uzależnienie, wymaga czasu oraz wysiłku. Uwierz jednak w to, że nowe życie jest tego warte!

Pamiętaj leczenie alkoholizmu jest prostsze niż może Ci się wydawać.

SPONSOROWANE

12 KOMENTARZY

  1. Wyleczyć kogoś z alkoholizmu nie jest łatwo… Ja miałam wiele prób wyjścia z nałogu i ani ja sama ani nikt nie potrafił mi pomóc… W końcu trafiłam do Ośrodka Terapii Uzależnień Nefo i moją męczarnie się skończyły. Wcześniej nie wyobrażałam sobie dnia bez alkoholu a dziś nie wyobrażam sobie wziąć do ust chociaż kroplę… Zmieniłam się, wszyscy mi to mówią. To wszystko dzięki wspaniałym pracownikom ośrodka, którym zaufałam i oddałam się im pod opiekę. Naprawdę polecam.

  2. Alkoholizm najlepiej leczyć w specjalnym ośrodku. Ja sam zdecydowałem się na Ośrodek Terapii Uzależnień Lewin i jestem bardzo zadowolony. Nie tyle co udało mi się pokonać ten straszny nałóg, ale nauczyłem się być silniejszym i wytrwalszym… Poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi a przede wszystkim terapeutów, którzy okazali mi ciepło i wsparcie. W Ośrodku czułem się jak w domu… Przytulnie, miło, ciepło. Każdy chciał sobie pomagać. Nie znam lepszego miejsca. Polecam.

  3. Ja wyleczyłem się dziski zabiegowi wszycia esperalu na Nowowiejskiej w Warszawie. Troche sie balem, ale lekarze mnie uspokoili i poinformowali o wszysktim. Mieli racje, zabieg był bezbolesny a dzis z perspektywy czasu uwazam, ze gdyby nie ten krok to dalej lezalbym zapijaczony w obskurnym juz mieszkaniu.

  4. wszywka ,esperal- tym nie da się wyleczyć z alkoholizmu, to jak na ból zęba można wziąć tabletkę ból chwilowo minie ale problem pozostanie.Alkoholizm to choroba umysłu ,[psychiki]przez co człowiek ,nie dając sobie w życiu z różnymi problemami rady ,[albo w stanach euforii,emocji] często sięga po alkohol ,uśmierzając sobie ,stan w który w danym czasie się znajduje,nie zdając sobie sprawy ze bardzo szybko się uzależni.Problemy życiowe najlepiej jest rozwiązywać, na trzeżwo,,ale wymaga to ,-odwagi,determinacji,często pomocy drugiej osoby ,która zna problem nie boi się i wie jak pomóc.Samemu jest ciężko,na początku

  5. Moim zdaniem najskuteczniejszym sposobem wyleczenia alkoholizmu jest odbycie terapii. Wiem co mówię, bo sam jestem po takiej terapii w Ośrodku Leczenia Uzależnień NEFO. Nawet nie wiem od czego by zacząć… Minęło już 1,5 roku odkąd nie piję. Cały pobyt w ośrodku, czyli 2,5 miesiąca wspominam bardzo dobrze. Poznałem wielu ludzi, z różnymi uzależnieniami i przeżyciami… Zobaczyłem co te świństwo może wyrządzić i jak namieszać w życiu. Dzięki Pani Magdzie i Agnieszce jestem dziś zupełnie innym człowiekiem. To one czuwają nad ośrodkiem i daje wsparcie, które buduje w człowieku siłę do przezwyciężenia nałogu. Z ręką na sercu polecam. Każdemu, kto chce wyjść z uzależnienia.

  6. Mi z uzależnienia pomógł wyjść Ośrodek Terapii Reza w Janowie. Niesamowici terapeuci, którzy pomagali pacjentom nawet w nocy, wspierali, dużo rozmawiali, tłumaczyli… to bardzo potrzebne w tak trudnym okresie życia. Dzięki nim żyje i nie staczam się na dno jak kiedyś. Z całego serca polecam.

  7. Ja znalazłam pomoc dla mojego brata w internecie. Przeczytałam bardzo dużo dobrych opinii na temat Ośrodka Terapii Nefo i tam też trafił. Przyznam, że na początku miałam mieszane uczucia jak się tam zachowa i czy będzie chciał współpracować i się leczyć. To prawda, początki były trudne ale jak tylko mogliśmy okazywaliśmy wsparcie. Po dwóch miesiącach, z ręką na sercu ale nie poznałam go. Był zupełnie inną osobą, niż przed rozpoczęciem terapii. Spokojny, opanowany, chętny do rozmowy, no i co najważniejsze trzeźwy, co już trwa pół roku. Także z całego serca polecam ten ośrodek, bo jak widać wyciąga z uzależnienia i zmienia ludzkie życie.

  8. 2 lata temu mnie samego dotyczył problem uzależnienia. Wtedy rodzina pomogła mi znaleźć odpowiedni ośrodek, który wyciągnie mnie z tego i teraz mogę powiedzieć, że udało się… Od tamtego czasu nie pije. A to wszystko za sprawą Ośrodka Terapii Parasol. Jestem im ogromnie wdzięczny, bo nie mieli ze mną łatwo, a jednak udało się. Cały zespół jest wspaniały, nie mogę powiedzieć złego słowa. Otrzymałem tam dużo wsparcia, dobrego słowa, fachową pomoc, profesjonalną terapię. Jedzenie również pyszne. Okolica piękna, cicha i spokojna. Ale co dla mnie najważniejsze poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi, z naprawdę ciężkimi przeżyciami, którzy przez swoje nałogi zmarnowali sobie życie. Dopiero wtedy się obudziłem i zrozumiałem, co ja takiego wyprawiałem. Obiecałem sobie, że już nigdy do tego nie wrócę. Serdecznie pozdrawiam i polecam.

  9. Ja zdecydowanie polecam leczenie w ośrodku stacjonarnym. Pół roku temu mnie samego dotyczył problem alkoholizmu. Jednak miałem w sobie wystarczająco siły, żeby powiedzieć DOŚĆ i zdecydowałem się na terapię w Ośrodku Nefo. Kochani, z ręką na sercu przyznaje, że to miejsce odmieniło moje życie. Życzliwi terapeuci, którzy z całych sił pomagają i wspierają drugiego człowieka. To cholernie wzruszające że są u nas tacy ludzie, którzy potrafią wyciągnąć człowieka z największego bagna i postawić na nogi… Ja do dziś nie pije i nie mam zamiaru. Moje życie zmieniło się o 180 stopni a nawet powiem, że dopiero teraz zaczynam żyć…

  10. Ja zdecydowanie polecam leczenie w ośrodku stacjonarnym. Kilka miesięcy mnie samego dotyczył problem alkoholizmu i przyznam, że na początku nie chciałem uwierzyć w to, że się uzależniłem. Dopiero kiedy zacząłem się awanturować, zrozumiałem że mogę stracić wszystko… moich bliskich, że każdy się ode mnie odsunie. I wtedy zdecydowałem się na terapię w Ośrodku Wiosenna. Kochani, z ręką na sercu przyznaje, że to miejsce odmieniło moje życie. Życzliwi terapeuci, którzy z całych sił starają się pomóc drugiemu człowiekowi. Moja codzienność wygląda teraz zupełnie inaczej. Ogromnie dziękuję…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here