Adaptacja kościoła poewangelickiego

491

Gmina Zawonia pod koniec czerwca wybrała wykonawcę na realizację długo oczekiwanego projektu „Adaptacja dawnego kościoła ewangelickiego w Zawoni na cele kulturalne”, na które otrzymała ogromne dofinansowanie. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 2,5 mln zł, a kwota pozyskanej dotacji to aż 2 mln 125 tys. zł. 

W ramach projektu kościół poewangelicki zagospodarowany zostanie poprzez stworzenie w nim nowoczesnego ośrodka kultury, podzielonego na specjalne strefy. Według planów na parterze umieszczona ma być „Strefa wejścia i informacji” i „Strefa ekspozycji i przedstawień”. W pierwszej z nich znajdować się będzie sekretariat, foyer, szatnia oraz toalety, natomiast drugą strefę będzie tworzyła wielofunkcyjna sala przeznaczona na przykład na zajęcia z aerobiku czy tańca.

W planach jest oczywiście również zagospodarowanie poddasza, na którym ma powstać „Strefa Tworzenia”, czyli różnego rodzaju pracownie artystyczno – warsztatowe. Cztery z nich szacunkowo zajmą powierzchnię około 200 m kw, a ich wielkość będzie mobilna dzięki przesuwnym ściankom.

Dodatkowo ma powstać „Galeria na wieży”, gdzie docelowo będą umieszczane różnego rodzaju wystawy i ekspozycje. Dla pracowników i instruktorów utworzone zostanie oczywiście odrębne, specjalne pomieszczenie administracyjne.

Oprócz projektu pod kątem adaptacji na siedzibę GOKiB, zaplanowane zostało całościowe wykonanie prac konserwatorskich, budowlanych i wykończeniowych, remont ogrodzenia i doświetlenie obiektu. Dodatkowo zaplanowano także zakup różnych sprzętów i urządzeń biurowych, a także mebli i pozostałego wyposażenia, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przyszłego nowego ośrodka kultury.

Czas rozpoczęcia prac budowlanych został zaplanowany na koniec 2017 roku, a zakończenie realizacji zadania przewidywane jest rok później. Jednak po otwarciu ofert w przetargu na wykonanie tego zadania okazało się, że nie wszystko może pójść zgodnie z założonym wstępnie planem.

Wybrana w wyniku przetargu oferta znacznie przewyższa kwotę zabezpieczoną w bieżącym roku na ten cel (około 770 tys. zł).

Jaka firma została wybrana do realizacji tego zadnia? I w jaki sposób  będzie sfinansowana „brakująca” kwota?  O tym już w najbliższych wydaniach.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here