Zadbaj o bezpieczeństwo nad wodą

75

Rozpoczyna się okres wakacyjnego wypoczynku, ale też wzmożony okres wielu zagrożeń, z którymi zetknąć mogą się nie tylko dzieci. W czasie wakacyjnych, ciepłych dni chętnie korzystamy z wodnych akwenów. Pamiętajmy zatem, że najwięcej utonięć ma miejsce właśnie w czasie wakacji. Podczas urlopów i weekendowego plażowania nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie.

Ludzie toną w ciszy. Machanie rękami, pryskanie wodą i krzyk podczas takich dramatycznych chwil można zobaczyć tylko w telewizji. W realnym życiu to naprawdę rzadkość.

Poza rzadkimi przypadkami ludzie, którzy toną, fizycznie nie są w stanie wołać o pomoc. Nasz układ oddechowy został stworzony do oddychania. Mowa pełni drugorzędną funkcję. Żeby coś, powiedzieć proces oddychania musi przebiegać sprawnie i nie być niczym zakłócony. Usta tonących nie znajdują się ponad powierzchnią wystarczająco długo, by zrobić wydech, wdech i jeszcze krzyknąć po pomoc. Tonący oddychają bardzo szybko, chcąc nabrać powietrza, zanim znów znajdą się pod wodą. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy ktoś się bawi czy naprawdę tonie, najlepiej jest krzyknąć: „czy wszystko w porządku?„. Jeśli nam nie odpowie, to sygnał, że trzeba reagować.

Tonący nie potrafią machać rękami po pomoc. Odruchowo rozkładają ramiona i wykonują ruchy pozwalające utrzymać się na powierzchni, by móc oddychać. Nie potrafią również kontrolować ruchów rąk. Nie są w stanie się uspokoić i machać rękami po pomoc, płynąć w kierunku ratującego lub złapać się koła ratunkowego. Od początku do końca ich ciało znajduje się w pionowej pozycji, nie potrafią machać nogami. Ludzie, którzy toną walczą na powierzchni wody przez 20 do 60 sekund, zanim pójdą pod wodę.

Zwróć uwagę na poniższe oznaki: Głowa w wodzie, usta na poziomie lustra wody, głowa przechylona do tyłu i otwarte usta, szklane oczy i puste spojrzenie, zamknięte oczy, włosy opadające na czoło lub oczy, nogi nie pracują, a ciało znajduje się w pozycji pionowej, gwałtowne łapanie powietrza, nieudane próby płynięcia w określonym kierunku (osoba próbuje płynąć, ale stoi w miejscu), próby płynięcia na plecach.

Żeby uratować osobę tonącą, ratownicy mają około trzech minut, więc interwencja musi być przeprowadzona natychmiastowo. Najlepiej wybierać miejsca, których strzegą ratownicy wodni.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here