Wspaniałe dzieci z 5 kontynentów

108

W niedzielę, 2 lipca do Oborniki Śl. przyjechało ponad 130 dzieci z 5 kontynentów. Goście pojawili się w mieście w ramach międzynarodowego projektu Brave Kids. Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia, dzieci przez tydzień będą brał udział w warsztatach artystycznych oraz przygotują atrakcje dla mieszkańców. W poniedziałek mogliśmy oglądać ich występy w sali OOK.

Przypomnijmy, że Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata – ich wspólne tworzenie, a przede wszystkim możliwość zaprzyjaźnienia się.

– Jego celem jest „oddanie głosu dzieciom”. Wiele z nich żyje na co dzień w trudnych warunkach. Brave Kids 2017 to już 8 odsłona tego niezwykłego projektu, W obecnej edycji berze udział w sumie 164 dzieci z całego świata. Wśród tegorocznych krajów, z których pochodzą młodzi artyści, znalazły się m.in.: Gruzja, Iran, Kenia, Litwa, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Ukraina, USA, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja. Brave Kids 2017 odbywa się również, już po raz drugi, na Słowacji i w Gruzji – mówi jeden z organizatorów.

Podobnie jak w poprzednim roku dzieci zatrzymały się w hotelu przy OSiR-ze, a także w domkach kempingowych. Ponieważ pochodzą z różnych stron świata przygotowywane są dla nich dania różnych kuchni. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że goście dadzą namówić się do skosztowania polskich specjałów, które dla nich mogą być bardzo egzotyczne.

 – Jestem nimi zachwycona. Mają w sobie tyle pozytywnej energii, są bardzo otwarci i mają w sobie tyle życia – mówi Halina Muszak, dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury w Obornikach Śl. To właśnie na tej scenie, w ostatni poniedziałek dzieci zaprezentowały swoje spektakle. Były tradycyjne śpiewy i tańce, a także nowoczesne brzmienia. Jedna z grup przygotowała na przykład zabawę „Raz, dwa, trzy: Baba-Jaga patrzy w kilku językach”.  

Wielki spektakl finałowy przygotowany przez wszystkich uczestników zostanie zaprezentowany 10 lipca we wrocławskim Teatrze Polskim. Młodzi artyści do swoich krajów odjadą z Obornik Śląskich 11 lipca. Do tego czasu przygotowali jednak atrakcje dla oborniczan: 8 lipca odbędzie się Międzynarodowa Parada Brave Kids z udziałem lokalnych zespołów (dzieci przejdą trasą z targu do parku), a 9 lipca w Obornickim Ośrodku Kultury odbędzie się otwarta próba generalna Wielkiego Finału. 

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here