Walka z czasem

179

Rosną koszty remontu Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy. Do tego zarówno wykonawcy, jak i gmina będą walczyć z coraz krótszym terminem na realizację prac.

Kolejny raz nie było chętnych na przeprowadzenie robót elektrycznych w remontowanej Szkole Podstawowej nr 1, przy ul. Św. Jadwigi w Trzebnicy. Ogłaszany przetarg podzielony został na pięć zadań. Gmina pierwszy przetarg unieważniła, bo okazało się, że nikt nie złożył oferty na prace elektryczne, a jak poinformowano, bez tego nie można zrealizować innych zadań. Ogłoszono więc kolejny przetarg. 11 lipca gmina ogłosiła, że rozstrzygnięto przetarg na cztery zadania, ale i tym razem nikt nie złożył oferty na prace elektryczne.

Dodajmy, że gmina na cały remont zamierzała przeznaczyć niecały 1 milion 400 tys. zł. Tymczasem okazało się, że tylko cztery zadania mają kosztować łącznie prawie 1 mln 700 tys. zł, a więc około 300 tys. zł więcej niż planowano. Do tego palącą sprawą są terminy, bo gmina remont planuje zakończyć jeszcze w okresie wakacyjnym. Jak czytamy w warunkach przetargu, prace muszą zakończyć się do 24 sierpnia. Jednak bez elektryki „ani rusz” i pewnie dlatego burmistrz postanowił roboty elektryczne zlecić w tak zwanym „trybie z wolnej ręki”, ale ponieważ kwota będzie pewnie dużo wyższa niż ta dopuszczalna prawem, zamiar taki został ogłoszony na BIP.

Ogłoszenie pojawiło się już 12 lipca, ale termin na przesyłanie propozycji to raptem 5 dni. Do ilu i do jakich podmiotów rozesłano zapytanie i ile wpłynęło ofert, o to zapytaliśmy burmistrza i jego sekretarza. Pytaliśmy także ile gmina dodatkowo zamierza przeznaczyć pieniędzy na sfinansowanie tych prac i skąd zostaną przesunięte lub zabrane? Na koniec zapytaliśmy jaką ofertę wybrano i za jaką kwotę? Dopiero te odpowiedzi pokażą o ile więcej będzie kosztował remont szkoły.

W międzyczasie gmina ogłosiła kolejny przetarg, tym razem na wyposażenie szkoły. Chodzi o zakup mebli i pomocy dydaktycznych oraz o wyposażenie kuchni w meble i sprzęt AGD. Otwarcie ofert ma nastąpić w piątek 21 lipca.

Przypomnijmy, że w wyniku reformy edukacji, gminy musiały wygasić obecne gimnazja i przystosować budynki do funkcjonowania w nich 8-klasowych szkół podstawowych. W skali kraju ta operacja może pociągnąć za sobą gigantyczne koszty, bo tylko na przykładzie gminy Trzebnica widać, że remont i wyposażenie szkoły, może kosztować grubo ponad 2 miliony złotych.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here