Nie mamy czym jeździć

200

Jak bumerang powraca sprawa braku połączeń komunikacji zbiorowej małych miejscowości z miastem. Jak się okazuje, mieszkańcy niektórych wsi nie mają żadnych możliwości skorzystania z autobusów czy busów.

Na ostatniej sesji Rady Miejskie, radna Barbara Konieczna poruszyła temat braku komunikacji. – Mamy już wakacje, a co z komunikacją gminną? My w tej chwili nie mamy u siebie nic. Nie mamy jak się przemieszczać. Młodzież siedzi i nie ma co robić, bo nie może wydostać się z domu. Mieszkańcy są odcięci od świata. Zawieszono komunikację do Urazu, Kotowic i Rościsławic. To tragedia. W tym roku mieliśmy się zastanowić, co zrobić z tym problemem, jak go rozwiązać, tak aby w 2018 roku mieć już zabezpieczone przejazdy, a my jeszcze nic nie zrobiliśmy w tej sprawie. Myślę, że choć przewoźnik zapewnia, że tylko zawiesił kursy na czas wakacji, to od września nie wrócą na te trasy – mówiła Barbara Konieczna. I przypomniała, że poprzednie linie też były „tylko zawieszane”, a potem nie wracały na trasy.

Burmistrz Arkadiusz Poprawa przyznał, że największy problem z komunikacją jest właśnie na terenach, o których wspomniała radna. – Kilkanaście dni temu dowiedziałem się, że PKS zawiesza połączenia. Kontaktowałem się z innymi przewoźnikami, ale oni mówią, że na tych trasach jeździ zbyt mało osób, aby opłacało się uruchamiać linię. Jako gmina nie mamy w tej chwili pieniędzy, żeby uruchomić komunikację gminną. Dlatego też proponuję, żeby przygotować rozwiązania na przyszły rok – mówił burmistrz.
Radna apelowała, aby prowadzić rozmowy z przewoźnikami tak, aby choć raz, dwa razy dziennie bus na przykład jadący do Urazu, przejechał przez Kotowice.
Na sesji nie padła żadna propozycja, która mogłaby nawet doraźnie poprawić sytuację. Agnieszka Zakęś zapowiedziała, że na dofinansowanie przejazdów trzeba będzie znaleźć pieniądze, ponieważ  nowelizacja prawa (która najprawdopodobniej będzie obowiązywała od przyszłego roku) będzie zobowiązywał do tego gminy.

 

PODZIEL SIĘ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here