Kto zastąpi Szypulskiego?

669

Znamy już wyniki konkursu na dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół im. W. Reymonta w Obornikach Śl. Nowym dyrektorem został Rafał Szkwerko, nauczyciel i obornicki radny. Od lat uczy informatyki. Czy będzie chciał zmienić szkołę czy zamierza kontynuować projekty rozpoczęte przez swojego poprzednika?

Od 1 lipca stanowisko dyrektora PZS w Obornikach Śl. objął Rafał Szkwerko. Jak się dowiedzieliśmy, w konkursie pokonał jednego kandydata (nauczyciela tej szkoły).

Do tej pory związany był z Gimnazjum im. Polskich Laureatów Nagrody Nobla w Obornikach Śl. Jak sam mówi, z liceum współpracował – często uczył tam na zastępstwach. Wcześniej uczył także w technikum informatycznym w PZS. – Współpracowałem też z Prywatnym Zespołem Szkół Edukator, a także ze szkołą z Wołowa. Można powiedzieć, że mam stały kontakt z nauczaniem w szkole średniej – mówi Rafał Szkwerko.

Na pytanie jakie pierwsze kroki podejmie po objęciu nowej funkcji odpowiada: – Na pewno będę chciał przejąć cały majątek szkoły od poprzedniego dyrektora i przekazanie wszelkich spraw związanych z prowadzeniem szkoły czy kontynuacją jego projektów i działań, które są realizowane w placówce. W czasie wakacji na pewno będziemy się przygotowywać do nowego roku szkolnego i wdrożenie się w temat. Arkusze organizacyjne są już przygotowane, ale dalsze działania będzie determinowało to, jak przebiegnie nabór – mówi Rafał Szkwerko. Jak dodaje, poprzedni dyrektor zostaje w szkole.

– Sławomir Szypulski nadal będzie uczył języka angielskiego. Myślę, że będziemy razem współpracować – zapewnia nowy dyrektor PZS.

Przed Rafałem Szkwerko teraz bardzo trudne zadanie. W związku z reformą oświatową wprowadzaną przez rząd, likwidowane są gimnazja. A przy PZS w Obornikach Śl. taka szkoła funkcjonowała. Jak zdaniem nowego dyrektora powinno przebiegać wprowadzanie zmian?

– Nie potrafię jeszcze dokładnie powiedzieć, jakie działania trzeba będzie podjąć. Myślę, że sytuacja będzie wyglądała podobnie jak w gimnazjum obornickim. Odejdzie jedna klasa i będziemy musieli zastanowić się, jak wypełnić lukę. Być może poszerzymy ofertę dla uczniów. Tego jeszcze nie wiem. Myślę, że w niedługim czasie wypracujemy wspólną koncepcję z całym zespołem szkoły – mówi dyrektor.

Przypomnijmy, że Powiatowy Zespół Szkół im. W. Reymonta obejmuje Technikum i ZSZ przy ul. Parkowej, a także Liceum i Gimnazjum Dwujęzyczne przy ul. Wrocławskiej.

Przez lata dyrektorem placówki był Sławomir Szypulski. Szkoła miała sporo sukcesów, zarówno tych związanych z poziomem nauczania, pozyskiwaniem środków zewnętrznych czy też z projektami międzynarodowymi.

W zeszłym roku rozpoczął się długi konflikt pomiędzy Sławomirem Szypulskim a starostą Waldemarem Wysockim. Starosta miał obciąć dyrektorowi dodatek motywacyjny do 50 zł. Na sesjach Rady Powiatu nie potrafił odpowiedzieć czy dyrektor źle zarządza placówką czy tak bardzo obniżył mu dodatek z innych powodów. Szypulski napisał list otwarty do starosty. jak mówił, nie dostał odpowiedzi. W między czasie okazało się, że starosta umieścił na oficjalnym Facebooku powiatu „informację o sukcesie Powiatu Trzebnickiego polegającym na uzyskaniu dofinansowania dla bibliotek należących do powiatowych szkół”. Szypulski udowadniał, że to szkoła sama pozyskała pieniądze. W końcu dyrektor poddał się. Jak mówił, nie widział możliwości dalszej współpracy ze starostą. Złożył rezygnację z funkcji dyrektora.

 Jak placówką złożoną obecnie z 3 szkół będzie zarządzał nowy dyrektor? Zobaczymy. Być może uda mu się wypracować lepsze stosunki ze starostwem. Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej w Obornikach Śl. Szkwerko startował z ugrupowania Sławomira Błażewskiego, który obecnie jest członkiem zarządu powiatu. Jest także odpowiedzialny za „powiatową oświatę”.

 

3 KOMENTARZY

  1. ……Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej w Obornikach Śl. Szkwerko startował z ugrupowania Sławomira Błażewskiego, który obecnie jest członkiem zarządu powiatu. Jest także odpowiedzialny za „powiatową oświatę”. I wszystko jasne.

    • ……tak na marginesie przypomnieć by wypadało , [jak ktoś nie wie ,albo zapomniaŁ ], że za oświatę także była odpowiedzialna MAŁGORZATA MATUSIAK…Żeby wszystko było jasne……

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here