Klinika leczenia boreliozy

482

Późno wykryte choroby odkleszczowe mogą być groźne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również i życia. Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy, gdy ukąsi nas kleszcz.

Borelioza – objawy

Borelioza jest jedną z najczęściej występujących u człowieka chorób, jakie kleszcze przenoszą wraz z bakteriami zawartymi w swojej ślinie i wymiocinach.

Niestety, nie sposób się przed nią w pełni zabezpieczyć, ani jej uniknąć

Nie ma szczepionek przeciwko boreliozie, a wszystkie preparaty i metody, jakie możemy stosować w celu odstraszenia pasożytów są tylko doraźne i nie dają stuprocentowej ochrony. Na całe szczęście, nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. Szacuje się, że właściwie tylko co trzeci, zarażony jest groźną bakterią Borrelią. Istnieje więc szansa, że mimo ukąszenia przez kleszcza, unikniemy boreliozy. Jednak, jeżeli po ataku kleszcza zauważymy u siebie objawy przypominające grypę, takie, jak:

  • dreszcze,
  • gorączka,
  • ból stawów,
  • ból gardła

lub tak zwany rumień wędrujący, objawiający się kilku- lub kilkunastocentymetrowym, lekko wypukłym, ciepłym i bolącym przy dotykaniu zaczerwienieniem, które środek ma jaśniejszy od brzegów i przenosi się po naszym ciele, możemy spodziewać się, że doszło do zakażenia Borrelią. Innymi symptomami boreliozy mogą być: paraliż i tiki mięśni, zawroty głowy, podwójne widzenie, sztywnienie stawów, jak również problemy z orientacją w przestrzeni i z mową.

Borelioza – powikłania

Borelioza to nie tylko objawy przypominające grypę, związane z rumieniem wędrującym, czy innymi niecodziennymi symptomami. Nieleczona lub zbyt późno leczona choroba odkleszczowa może zacząć zbierać żniwa w całym organizmie człowieka, powodując zaburzenia w układzie krwionośnym, w układzie nerwowym, zapalenie opon mózgowych, a w najgorszym przypadku nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała po powrocie z każdego miejsca, w którym mogły znajdować się kleszcze oraz obserwowanie organizmu już po usunięciu pasożyta.

By dowiedzieć się, czy kleszcz, który nas ukąsił był nosicielem Borreli, należy poddać go badaniom genetycznym w specjalistycznym laboratorium

Borelioza – leczenie

Boreliozę zwykle leczy się antybiotykami, choć oczywiście istnieją również alternatywne metody. Leczenie trwa zwykle kilka do kilkunastu tygodni, jednak w cięższych przypadkach może się ciągnąć za chorym miesiącami czy nawet latami. Jeśli po badaniu DNA kleszcza okaże się, że był nosicielem Borreli i najpewniej zaraził nas bakterią, powinniśmy jak najszybciej udać się do Centrum Leczenia Boreliozy i Chorób Odkleszczowych Blumed, którego ofertę znajdziemy na stronie www.leczenie-boreliozy.pl.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here