Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu?

240

W minionym roku ubezpieczenia OC znacząco wzrosły. Działo się to stopniowo, jednak biorąc pod uwagę specyfikę tej polisy – obowiązek odnawiania umowy każdego roku – to podwyżki odczuli wszyscy kierowcy. Wciąż jednak możliwe jest znalezienie polis komunikacyjnych w konkurencyjnych cenach. Wystarczy poświęcić chwilę i sięgnąć po kalkulator ubezpieczenia samochodu.

Skąd podwyżki OC?

Podwyżki polisy odpowiedzialności cywilnej wzrosły przede wszystkim dlatego, że wzrosły kwoty wypłacanych odszkodowań i zadośćuczynień. Jak podawała Polska Izba Ubezpieczeń, niektóre odszkodowania były wyższe nawet od tych, które wypłacane są za granicą. Biorąc przy tym pod uwagę fakt, iż dotychczas polskie ceny ubezpieczenia OC były niskie, to można dojść do wniosku, że towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedając te ubezpieczenia, odnotowały straty.

Sposób na tanie OC

Wybór OC z założenia powinien być o tyle łatwy, że warunki tego ubezpieczenia są zawsze takie same. Zakres ochrony nie zmienia się niezależnie od ubezpieczyciela, a zapisane jest to w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Stąd kierowcy powinni zawsze szukać najtańszego
ubezpieczenia OC.

Tym bardziej że jest ono obowiązkowe. Jeśli podczas policyjnej kontroli wyjdzie na jaw, że kierowca nie ma aktualnego ubezpieczenia OC, to ten może zapłacić za to surową karę. Nawet 4000 złotych. Nie mówiąc już o tym, że w razie spowodowania wypadku bez ważnego OC, sprawca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów zadośćuczynienia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zadba o to, by taki kierowca poniósł konsekwencje.

Problem w tym, że oferty różnych ubezpieczycieli – dla tego samego kierowcy tego samego samochodu – mogą wahać się nawet o kilkaset złotych. Poszukiwania korzystnej oferty OC warto więc zacząć od odwiedzenia stron internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Tam bowiem często znajduje się kalkulator OC i AC – np. taki który jest dostępny na mtu24.pl – to narzędzie, które pozwala szybko i łatwo oszacować koszt rozważanej polisy.

Kalkulator ubezpieczenia OC

Program ten jest bezpłatny, ale od zainteresowanego obliczeniem składki wymagać będzie wypełnienia formularza. Pytania mogą wydać się bardzo szczegółowe np. o moc silnika ubezpieczanego samochodu, rok produkcji auta czy łączny okres bezszkodowego ubezpieczenia OC w ostatnich pięciu latach. Warto odpowiedzieć na pytania rzetelnie, ponieważ to jedyny sposób na otrzymanie maksymalnie dopasowanej oferty.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here