Dzikie zwierzęta to nie zabawki

56

Czas wakacji to dla wielu osób idealna okazja do poznania nowych, często egzotycznych miejsc. Daje to możliwość poznania natury, z którą na co dzień nie mamy styczności. W tym również możliwość zobaczenia dzikich zwierząt, które do tej pory widywaliśmy tylko na zdjęciach.

Te zachwycające obszary przyrodnicze mają również swoją ciemną stronę. Często nieświadomie wspieramy ośrodki, które z prawdziwą ochroną przyrody mają niewiele wspólnego, a kierują się jedynie potrzebą zarabiania.

WWF Polska opublikowało oficjalne zasady, jak w takich sytuacjach powinni zachowywać się turyści. Postępowanie według kilku wytycznych może ograniczyć falę okrucieństwa wobec dzikich zwierząt i niszczenia ich środowiska naturalnego. Popularne atrakcje turystyczne, które na pierwszy rzut oka wydają się rozrywkowym miejscem, często okupione są cierpieniem, dzikich zwierząt, które często w okrutny sposób zmuszane są do podporządkowywania się człowiekowi.

Pamiętajmy, dzikie zwierzęta to nie zabawki! Turyści kuszeni wizją niezapomnianego przeżycia płacą za męczenie zwierząt, które często są doprowadzane do granic swoich możliwości. Mowa tu o niezwykle popularnych delfinariach czy oferowanych w egzotycznych krajach przejażdżkach np. na słoniach, a w Polsce – popularnej przejażdżce wozem z końmi na Morskie Oko

Kolejną ważną zasadą, jest niekupowanie pamiątek, ubrań czy dodatków, wykonanych ze skór zagrożonych zwierząt, a także spreparowanych okazów. Często osoba kupująca tego typu rzeczy nie tylko popełnia przestępstwo, ale również wspiera zorganizowane grupy przestępcze, które zdobyte pieniądze przeznaczają na zakup broni i działania terrorystyczne.

Bezwarunkowy zakaz powinien również dotyczyć kupna żywych, egzotycznych zwierząt. W większości przypadków pochodzą one z przemytu, podczas którego większość okazów umiera, ponieważ nie przeżywa transportu. Niestety pieniądze uzyskane w ten sposób wspierają dalsze nielegalne odławianie zwierząt, doprowadzając do wyginięcia zagrożonych gatunków w naturze. Na świecie z powodu popytu na kość słoniową, średnio co 15 minut z rąk kłusowników ginie jeden przedstawiciel tego gatunku.

W czasie wakacyjnych podróży zadbajmy również o środowisko! Pozostawianie śmieci ma negatywny wpływ na ekosystemy i organizmy żywe. Nie wolno też wyrzucać odpadków, a przede wszystkim nie karmić dzikich zwierząt. W ten sposób łatwo przyzwyczaić je, do tego, że ludzie dostarczają im pokarm, co zagraża zarówno ich zdrowiu, jak i bezpieczeństwu, ponieważ w konfrontacji z człowiekiem, to zwierzę zawsze jest na przegranej pozycji.

Pamiętajmy! Odwiedzając ośrodki, w których dzieje się krzywda zwierzętom, kupując pamiątki z zagrożonych gatunków, napędzamy popyt na tego typu usługi, wspieramy działania kłusowników i przyczyniamy się do wymierania zagrożonych gatunków zwierząt.

Do tych kilku zasad każdy turysta powinien się stosować nie tylko w okresie wakacyjnym, ale przez cały rok.  Kierowanie się nimi nie wymaga dużego poświęcenia, jednak daje nadzieję na poprawę sytuacji dzikich zwierząt na całym świece, zwłaszcza tych, których gatunki zagrożone są wyginięciem.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here