3,2 mln zł na okolice Sąsiecznicy

267

Znamy już wykonawcę jednej z największych inwestycji, które w tym roku będą prowadzone w Żmigrodzie. Miasto rozstrzygnęło II przetarg na zagospodarowanie terenu wokół Sąsiecznicy.

Ponieważ pierwszy przetarg nie przyniósł rozstrzygnięć, gmina Żmigród ponownie ogłosiła przetarg na wykonanie prac związanych z zagospodarowaniem terenu przy Sąsiecznicy. Tym razem do przetargu stanęły 4 firmy. Najdroższą ofertę, opiewająca na ponad 4 mln zł złożyła firma Brukpol z Piasków. Najtańszą złożyło konsorcjum Zakład Usługowo – Handlowy Beata Golińska z Korzeńska (lider) i PPHU Lech-Met ze Żmigrodu. Konsorcjum zaproponowało wykonanie prac za 3 mln 270 tys. zł. To właśnie tę ofertę wybrano w przetargu.

Z wyników drugiego przetargu zadowolony jest Robert Lewandowski, burmistrz Żmigrodu. – Udało się nam uzyskać taką kwotę, że nie będziemy musieli dokładać do inwestycji więcej niż zaplanowaliśmy. To szczególnie cieszy w momencie, kiedy niemal każdy przetarg pokazuje, że koszty inwestycji są większe niż pierwotne wyliczenia – mówi burmistrz.

Przypomnijmy, że rok temu gmina złożyła wniosek o dofinansowanie projektu „Żmigrodzkie ogrody ochroną bioróżnorodności nad rzeką Sąsiecznica” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Wartość otrzymanej dotacji wynosi 2 mln 720 tys. zł, a szacunkowa wartość całego zadania to 3 mln 320 tys. zł.

Teren zostanie zagospodarowany w ten sposób, aby chronić różnorodność przyrody i dać mieszkańcom miasta miejsce do wypoczynku. Nowo zagospodarowany teren ma też przyciągać turystów.

Plany obejmują między innymi: uporządkowanie zieleni, ciągów komunikacyjnych, wykonanie przejścia pod wiaduktem drogi krajowej, kładki dla pieszych. W okolicy rzeki pojawia się ścieżki przyrodniczo – dydaktyczne, posadzone zostaną nowe rośliny, stworzone zostaną miejsca do wypoczynku z tak zwaną „małą architekturą” (ławki, kosze, stojaki na rowery, siedziska, tablice edukacyjne. Powstaną punkty widokowe, platformy dla wędkarzy, a także specjalny park dla psów.

Prace rozpoczną się już niebawem, bo termin ich zakończenia przypada na wiosnę przyszłego roku.

 Myślę, że wtedy będzie doskonale widać efekty. Nowe nasadzenie nabiorą zieleni, roślinność zacznie się rozkrzewiać. Żmigrodzianie zyskają bardzo fajne miejsce do spacerów i relaksu – mówi burmistrz.

 

PODZIEL SIĘ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here