Policjanci doradzają, jak zadbać o bezpieczny wypoczynek

48

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku oraz rekreacji w wodzie i nad wodą. W tym okresie niestety dochodzi również do większej liczby utonięć. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób kąpiących się lub wypoczywających w pobliżu zbiorników wodnych czuwać będą m.in. ratownicy i policjanci.

Warto jednak samemu zadbać o to, aby pobyt nad wodą był bezpieczny i kojarzył się nam wyłącznie z radością oraz odpoczynkiem, dlatego trzebniccy policjanci prowadzą akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Głównym celem akcji, będzie zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczenie wypadków. Akcja realizowana będzie od czerwca do września br. na terenie całego kraju.

 Jak co roku policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których nierzadko zapominamy.

Dla celów projektu przygotowano informatory, naklejki oraz plakaty edukacyjne, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności.

Policjanci przypominają, że aby wypoczynek był bezpieczny wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad i kierować się zdrowym rozsądkiem.

1. Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. W żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Konieczne jest tu stałe pilnowanie dzieci i przypominanie im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą, ponieważ czasami wystarczy krótka chwila by doszło do nieszczęścia.

3. Korzystając ze sprzętu wodnego należy pamiętać o tym, że taki sprzęt powinien być sprawny i atestowany, a przebywające na nim osoby powinny mieć na sobie specjalne kamizelki. Szczególnie te osoby, które pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

4. Nie należy nadużywać alkoholu, a po jego wypiciu pamiętać o tym, że nie powinno się w takim stanie kąpać i korzystać ze sprzętów wodnych. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.

Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na „główkę” do płytkiej wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here