Kleszcze – Główny Inspektor Sanitarny ostrzega!

176

Kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Zagrożenie ukąszeniem kleszcza dotyczy nie tylko lasu. Może ono nastąpić także w przydomowym ogródku lub parku miejskim. Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ ukłucie często nie zostaje zauważone przez człowieka, z powodu właściwości znieczulających śliny kleszczy, bardzo ważne, aby podejmować właściwe działania profilaktyczne.

W celu ochrony przed kleszczami osoby przebywające na terenach lasów i parków powinny być ubrane w odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz używać środków odstraszających owady.

Po powrocie do domu należy obejrzeć dokładnie skórę, czy gdzieś nie ma kleszcza

Przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić. Niestety nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Nie zawsze osoba, która choruje na boreliozę pamięta ugryzienie kleszcza. Czasem kleszcz po ugryzieniu zostaje przez tę osobę przypadkiem usunięty, a choroba ujawnia się niespodziewanie po kilku tygodniach. Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę – choć nie zawsze występuje – jest tzw. rumień wędrujący, czyli wyglądająca jak obrączka zmiana na skórze. Jeśli zauważymy coś takiego, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy

lek. med. Renata Widłak – Stępień

(źródło Główny Inspektorat Sanitarny)

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here