Już od lipca nowe zasady segregacji śmieci

235

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez resort środowiska, od lipca na terenie całego kraju obowiązywać będą jednolite zasady segregacji śmieci. Zmiany dotyczyć mają ilości i rodzajów pojemników, z których będziemy korzystać.

 W praktyce wprowadzenie nowych przepisów oznaczać będzie pojawienie się osobnych pojemników na papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło i odpady biodegradowalne. I choć większość gmin segreguje odpady na co najmniej 4 pojemniki, okazuje się, ze wskaźnik recyklingu jest nadal za niski.

Za wprowadzenie i koordynację zmian odpowiedzialne będą gminy, które do tej pory same mogły ustalać, w jaki sposób wprowadzają selektywną zbiórkę śmieci. Teraz ma być jednakowy system dla wszystkich.

Część mieszkańców żadnych zmian nie odczuje, ponieważ nowy system  jest w wielu przypadkach zgodny z tym, co niektóre gminy wprowadziły w lipcu 2013 roku.

Jednak w gminach, które miały wypracowany inny system, zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. Wszystko zależne jest od momentu, kiedy w danej gminie będzie wygasała umowa na odbiór odpadów z dotychczasową firmą. Dla tych gmin przejście na nowe zasady będzie jednak wiązało się z kosztami.

 Począwszy od lipca, przez kolejne pół roku samorządy będą musiały dostosować i opisać odpowiednio pojemniki. W ciągu pięciu lat należy je w dodatku wymienić, by odpowiadały nowym kryteriom.

Będą podwyżki opłat?

Zdaniem ekspertów wszelkie nowe zmiany nie będą oznaczały podwyżki opłat za odbiór śmieci dla mieszkańców. Wszystko uzależnione będzie od stawek,  które zaproponowane zostaną przez firmę odbierającą odpady, która wygra w gminnym przetargu.
Jak zapowiada resort środowiska, zwiększenie poziomu recyklingu do 2020 roku umożliwi pozyskiwanie przez Polskę dodatkowych funduszy unijnych na infrastrukturę gospodarki odpadami, co ma według planów przynieść dodatkową kwotę w wysokości 1,3 mld euro.

 

1 KOMENTARZ

  1. to teraz z każdym papierkiem czy innym smieciem trzeba będzie latać do smietnika a nie do kosza, albo w domu jeden pokój przeznaczyć na segregownię śmeici z koszami na poszczególne smieci bo jeden kosz nie wystarczy

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here