Do szkół mają wrócić gabinety zdrowia i stomatologiczne

117

Ministerstwo Zdrowia wraz z wchodzącą w życie reformą oświaty planuje objąć troskliwszą opieką dzieci i młodzieży. W każdym województwie będzie przynajmniej jeden dentobus, realizujący w mniejszych szkołach przeglądy stomatologiczne i plombowanie zębów. Ponadto od roku szkolnego 2018/2019 do placówek mają zacząć wracać gabinety medyczne.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przytoczyła statystyki, według których ok. 6 proc. dzieci 15-letnich „już ma dokonaną ekstrakcję zęba stałego – jest to bardzo niepokojące i w związku z tym musimy odbudować system opieki stomatologicznej nad dziećmi”.

Minister zaznaczył, że obecnie w MZ są przygotowywane założenia do ustawy o medycynie szkolnej, które obejmują właśnie m.in. dentobusy. Przygotowywany jest też program wsparcia dla szkół, dla odtworzenia tego systemu, który kiedyś był i powinien być w szkołach.

Według założeń w każdej placówce powinien znaleźć się również gabinet, w którym będzie dostępna pielęgniarka. Mają być one uruchamiane stopniowo w latach 2018–2022. Resort przeznaczy pieniądze na wyposażenie gabinetów, a samorząd i podległa mu szkoła zapewnia pomieszczenie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here